Een door schroefturbines aangedreven versie van de door de MLD gebruikte Do 24K kreeg na de oorlog de aanduiding Do-24T. De aanduiding voor de hedendaagse Bolkow Bo-105 is een voortzetting van dit systeem. VERENIGDE STATEN, USAAF en USAF 1919 tot 1962 Al ver voor de oorlog werd kennis gemaakt met Amerikaanse systemen van leger en marine. Niet alleen door de verkoop van Fokker vliegtuigen aan de Amerikaanse strijdkrachten maar ook door de aankoop van Glenn Martin en Curtiss vliegtuigen voor het KNIL. Voor 1919 bestond er geen systeem; iedere fabriek had zijn eigen aanduiding. Zowel de USAAC als de US-Navy maakten onderscheid naar functie, maar daar hield elke overeenkomst dan ook mee op. De oudste systemen worden vanwege het niet gebruikt zijn door Nederland niet bekeken. In de loop der jaren zijn de systemen uit de jaren 20 wel een paar maal gewijzigd. Bij het Amerikaanse leger werd genummerd met een letter-cijfer combinatie. Per model werden subtypen onderscheiden door een letter te plaatsen achter de combinatie. Vrijwel alle letters zijn gebruik, met uitzondering van de X, Y en Z die als voorzetsel voor bijzondere modellen werden gebruikt, zoals X experimenteel; Y proef- of voorseriemachine. De cijfercombinatie was een volgnummer binnen de functieaanduiding. Er werd vanaf 1 genummerd, maar toen in 1948 jachtvliegtuigen van 'P voor Pursuit' werden omgedoopt tot 'F voor Fighter' bleven de oude nummers gehandhaafd en werd niet opnieuw begonnen met F-l. DeP-51D van deML-KNILin het Militaire Luchtvaartmuseum heet formeel vanaf 1948 F-51D. Het is overigens een verandering die niet altijd werd toegepast. Per type ontstonden vaak meerdere subtypen. Hiervoor werd het alfabet te hulp geroepen en werd na het volgnummer een letter toegevoegd. Dit kwam enerzijds omdat typen verbeterd werden en anderzijds om vrijwel identieke modellen die in andere fabrieken gebouwd werden te onderscheiden. A Attack B Bomber C Cargo F Fighter G Glider H Helicopter L Liason O Observation P Pursuit R Reconnaisance (ook voorzetsel) T Trainer U Utility Voorbeelden: Beechcraft AT-11 Kansan Douglas C-47 Skytrain Curtiss P-6 Hawk Vanaf 1940 werd achter die aanduiding een Manufacturercode en vanaf 1942 een Blocknumber toegevoegd. Enkele voorbeelden zijn de B-25C-**-NA (gebouwd te Ingle- wood, Californië) en de B-25D-**-NC (Kansas City, Missoury) welke in grote lijnen gelijk waren. Bij de P-51D-"-NA of "-NT en P-51K-**-NT (Dallas Texas) was het enige verschil de propeller. NA, NC, en NT waren aanduidingen voor verschillende fabrieken van North American. Het systeem werd vanaf 1947 door de USAF gebruikt tot in 1962 het systeem uniform werd voor alle krijgsmachtdelen. 25

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 25