J Een Blocknumber gaf kleine verschillen aan. Er werd begonnen met Block 1 terwijl door de fabriek verder genummerd werd met vijfvouden en modificaties op de modificatiecentra, in de depots en te velde werden aangegeven met tussenliggende cijfers. Dit systeem is niet consequent doorgevoerd. De B-25J-1-NC was onder de vleugel voorzien van ophangpunten voor bommen of torpedo's. Omdat deze mogelijkheid weinig werd gebruikt werd na het 150e toestel deze mogelijkheid weggelaten. Maar de volgende 405 toestellen kregen desondanks dezelfde aanduiding. In verband met de grote vraag naar vliegtuigen werden in WO II ook vliegtuigen door andere fabrikanten gemaakt. De 'Manufacturercode' gaf aan welke fabriek het toestel bouwde. Hiertoe werd een dubbele lettercombinatie gebruikt. De B-24J Liberator bv werd in 5 verschillende fabrieken gebouwd. Dit werd aangegeven door de lettercombinaties: CF Convair, Fort Worth, TX eigen bedrijf CO Convair, San Diego, CA eigen bedrijf DT Douglas, Tulsa, OK concurentie NJ North American, Dallas TX concurrentie FO Ford, Willow Run, MI autofabriek VERENIGDE STATEN, US-NAVY 1920 tot 1962 Bij de Amerikaanse marine werd per fabriek en per functie genummerd middels een letter- cijfer-letter combinatie. Dit ongeacht of een type wel of niet gebruikt werd. De eerste letter, eventueel met (één of meer) voorvoegsels gaf de functie aan. Dan volgde per fabriek een volgnummer, waarbij per functie vanaf 1 nummerde. Het cijfer 1 werd overigens nimmer in een aanduiding vermeld. De tweede lettercombinatie was de fabrieksaanduiding. Deze laatste aanduiding kan aanleiding geven tot verwarring omdat door de tijd heen letters door meerdere fabrieken gebruikt zijn maar ook gebruikten verschillende fabrieken meerdere letters. De letter F is gebruikt door Fokker (1922), Grumman (1931 t/m 1962) en Fairchild Canada (1942 t/m 1945). Lockheed gebruikte gelijktijdig de letters O en V. Bij licentiebouw veranderde een aanduiding. De door Grumman ontworpen TBF Avenger werd op die wijze de TBM Avenger van General Motors (Eastern Division). De PB2B-1 was een PBY-5 Catalina gebouwd door Boeing Canada. Er waren natuurlijk ook uitzonderingen op de regel, de door De Haviland Canada gebouwde S2F-1 Trackers werden CS2F-1. Functiecode: A Attack B Bomber F Fighter H Helicopter HO Helicopter, Observation HS Helicopter, Anti-submarine Uility KD Radiografisch bestuurde vliegtuigen (Drone; O Observation OS Observation-Scout p Patrol PB Patrol Bomber R Transport S Anti Submarine SB Scout Bomber SN Scout Trainer 26

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 26