Navy jagers moest worden ingepast, werd deze gelegenheid aangegrepen om opnieuw bij F-1 te beginnen. Deze nieuwe start werd eveneens gemaakt met de -transportvliegtuigen. Voorbeelden: North American FJ-4 Fury McDonnell F2H-4 Banshee McDonnell F3H-2N Demon McDonnell F4H-1 Phantom II Douglas F4D-1 Skyray Convair YF2Y-1 LTV F8U-2NE Crusader Grumman F9F-8 Cougar Douglas F3D-2 Skyknight Grumman F11F-1 wordt F-1E. wordt F-2D. wordt F-3C. wordt F-4A. wordt F-6A. wordt YF-7A. wordt F-8E. wordt F-9J. wordt F-10B. wordt F-l IA. Met deze omnummering heeft de MLD ook te maken gehad. Aangezien het systeem een voortzetting was van het oude USAF systeem veranderde er voor de KLu maar weinig. B. v. de nu nog bij de KL in gebruik zijnde onbemande vliegtuigen, voorheen KD2R-5, ook genoemd OQ;19, zijn tegenwoordig omgedoopt tot MQM-36. MARINE LUCHTVAARTDIENST De Koninklijke Marine gebruikt sinds de bovengenoemde hernummering voor niet Amerikaanse vliegtuigen een systeem dat van het Amerikaanse is afgeleid. Er wordt gebruik gemaak van een letter-cijfer combinatie, waarbij de tweede letter de functie aangeeft, b.v. P voor Patrouillevliegtuigen en H voor Helicopers. Daarvoor komt dan een letter die de functie precisieerd, S voor Submarine (onderzeeboot)bestrijding en U voor Utility. Voor drie Europese typen werd een nieuwe aanduiding uit de kast gehaald. De Westland Wasp kreeg de aanduiding AH-12, de Breguet Atlantic SP-13 en de Westland Lynx UH-14 en SH-14. Na de Tweede Wereldoorlog werd in Nederlands Indië ook nog even kennis gemaakt met de Japanse systemen. Hier wordt de aanduiding Ki- alsmede een typenummer gebruikt. Na beproeving ontving een vliegtuig ook nog een type aanduiding, gebaseerd op het Japanse jaar. Voor het luchttransport in de archipel werd onder andere gebruik gemaakt van de Ki-21 transport vliegtuigen. Het Japanse marinesysteem leek zeer sterk op dat van de Amerikaanse marine. De aanduiding voor de DC-3 was bijvoorbeeld L2Dx-x (x is een cijfer). Ook werden aanduidingen gebruikt, welke waren afgeleid van het jaarcijfer van het Japanse jaar van de Keizerlijke troonsbestijging, Showa, waarin een bepaald type in gebruik genomen was. Omdat aanduidingen niet altijd bekend waren werd door de geallieerden ook nog een 'reporting name' gegeven. Deze werden naar soort in bepaalde categorien uitgedeeld, jachtvliegtuigen kregen bv jongensnamen. Voorbeelden: Mitsubishi Ki-21 'Sally' Kawasaki Ki-61 Hien 'Tony' Kawasaki Ki-48 'Lily' Mitsubishi J2M-'Jack' Mitsubishi Ki-57 'Topsy' Mitsubishi G4M-'Betty' JAPAN on

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 29