De MIG-15, zoals deze eens stond bij een museum in Warschau. Dienst), die sinds een paar jaar in plaats van een oost-duits uniform nu een duits uniform droeg en een paar 'van die halve liters', vleiden zeven hollandse militairen zich te ruste op, nog uit het ver verleden kennende stapelbedden met daarop een sticker 'Eigen- turn der NVA' (Nationale Volks Armee). SPOOKRIJDERS De volgende dag, dinsdag, was al onze hoop gevestigd op het functioneren van de afspra ken, gemaakt op diplomatiek niveau tussen ambassades en militaire attaché's. Normaal vergt een grenspassage Duitsland - Polen voor het vrachtverkeer zo'n drie tot vijf dagen. Ons was een vrijgeleide beloofd en de verzekering dat de passage niet meer dan een formaliteit zou zijn welke hooguit een uur in beslag zou nemen. Storkow ligt aan de rand van een gedemilitariseerde bufferzone tus sen Duitsland en Polen en geen enkel militair voertuig mag zich zonder speciale toestem ming of begeleiding in deze zone bevinden of verplaatsen. Het voornoemde overleg wierp zijn eerste vruchten af: 's morgens om acht uur meldde zich een aantal duitse Feldjager welke ons transport begeleidden tot zo'n 15 km. van de grens. Hier werd de begeleiding overgedragen aan de Bundes- grenzschutz, die ons met de nodige blauwe zwaailichten, als spookrijders over de linker rijstrook van een vierbaans autoweg, langs zo'n 12 km, drie rijen dik, wachtende vrachtauto's manoeuvreerde tot aan de grens. Na kortstondig overleg tussen de Bundesgrenzschutz en de poolse grenspoli tie en een paar stempels in onze paspoorten, waren we eigenlijk voor we het wisten, in Polen. Geld wisselen was een eerste vereiste. Voor 100 duitse mark kreeg je iets meer dan een miljoen poolse zloty's en ze hadden ook briefjes van 50 zloty's! Aldus begonnen zeven hollandse miljonairs, met uitpuilende beurzen, aan de resterende 450 km 'weg van de snelweg' (want die hebben ze in Polen niet), om uiteindelijk's avonds om vijf uur in 8

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 8