Torun te arriveren. Opvallen heeft zo zijn voordelen. Nauwelijks in Torun werden onze opvallende voertuigen onderschept door een blauwe Opel Kadett. Het bleek Roman, de broer van de eigenaar van de MIG-15 te zijn en hij wist precies waar we wezen moesten. Even eigenaar Anton op halen en dan zou hij ons naar de plaats van bestemming brengen. Vanaf dat moment trad 'Murphy's Law' (iets wat fout kan gaan, zal vroeg of laat ook fout gaan) in werking, bleken poolse kilometers ongeveer 2000 meter lang te zijn en poolse uren ongeveer 120 minuten te bevatte. EEN EMMER VOL BOUTEN EN MOEREN De MIG stond bij een oom van Anton, in het plaatsje Bartoszewice, zo'n 50 km. van Torun. Bartoszewice bleek te bestaan uit acht kleine arbeiderswoninkjes, een soort flat met zes wooneenheden, een verlaten steen fabriek en twee boerderijen. Eén van de boerderijen lag zo'n vijhonderd meter van de huizen verwijderd en was alleen toegan kelijk via een bijna onbegaanbaar pad dat goed zou passen in een Camel Trophy safari. In die boerderij woonden oom Izydor Ratajczak en zijn vrouw Katarzyna, en daar op het erf kregen we de eerste shock te verwerken. Onder wat oude dekens en een zeil lagen diverse vliegtuigdelen opgestapeld van wat ongetwijfeld eens een MIG-15 was geweest. Anton zag ons kennelijk schrikken en wist meteen te melden dat de foto's van de MIG, die hij had opgestuurd, waren gemaakt in Warschau bij een museum waarvan hij hem had gekocht. Hij had hem daar gede monteerd en toen naar oom Izydor ge bracht, het laatste stuk op een geleende platte wagen met een tractor ervoor, want de weg naar oom Izydors boerderij was nogal slecht! Oh nee, we hoefden ons geen zorgen te maken over de bouten, moeren en andere zaken waar een en ander weer mee in elkaar moest worden gezet, die had Anton keurig bewaard: een emmer vol! Na wat kippen verjaagd te hebben, die evenals de waakhond de MIG al min of meer als hun eigendom beschouwden, leerde een eerste inspectie dat het vliegtuig in een redelijke staat verkeerde. Alle cockpitinstru menten waren aanwezig evenals het throttle en de stick, wat bij vliegtuigen van die leeftijd toch wel uitzonderlijk mag worden ge noemd. Een essentieel onderdeel ontbrak echter: de motor! Anton? 'Oh, das Trieb- werk!' Die stond in weer een ander onuit sprekelijk plaatsje 'nur vierzig Kilometer'. 'VIERZIG KILOMETER' IS 92.000 METER! De planning voor de hele operatie was dat we twee dagen nodig hadden voor de heenreis, woensdag om te demonteren en te laden, donderdag, tijdens de terugreis, zouden we op een vliegveld in Poznam, Polen, de boordwapens van de MIG overladen in een F-27 van de KLu (deze wapens mochten niet per auto de grens over), daarna de pools- duitse grens over, terug naar Storkow waar we weer zouden overnachten en dan vrijdag richting thuis. Omdat de hele klus woensdag geklaard moest worden, en we zowel voor het halen van de motor als voor het laden van de MIG de Alk nodig hadden, werd besloten nog diezelfde avond de motor op te halen. Ondanks het feit dat we al zo'n 12 uur in touw waren, vertrokken Anton en twee van onze mensen, Kpl.I Peter Mol en Kpl.I Peter Bakker, met de Alks avonds om zes uur om de motor op te halen. Wij zouden met Roman wachten bij oom Izydor en een uitvoerbaar plan maken om de MIG van Izydor's erf af te krijgen en op de Queen te laden, die vanwege het totaal onbegaanbare pad niet verder dan de 600 meter verderop gelegen oude steenfabriek kon komen. Op het erf stond overwoekerd door brandnetels een dubbelassige auto-ambulance. Besloten werd deze achter de Alk te bevestigen en op die manier de diverse delen naar de Queen te transporteren. De toestand van de weg erheen met kuilen van soms veertig centi meter en de oprit naar de steenfabriek, een helling van zo'n 40 graden vol kuilen, bleef ons zorgen baren. Katarzyna had inmiddels de koffie klaar, compleet met zelfgemaakt gebak. Niet lang daarna kwam oom Izydor met de fles vodka en een stuk of tien, polsdikke, zelf gevangen 9

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1993 | | pagina 9