Jet versus Jet De luchtstrijd boven Korea 1950-1953 Tijdens de Koreaanse Oorlog (1950-1953), waarin de Verenigde Naties en de Noord- Koreaanse communisten vochten om de beheersing van Korea, vond het eerste luchtgevecht tussen straaljagers uit de geschiedenis plaats. Luitenant Russel J. Brown slaagde erin met zijn verouderde F-80C 'Shooting Star' een Noord-Koreaanse MIG-15 jager neer te halen. Hiermee begon een nieuw hoofdstuk in de strijd om het luchtruim boven Korea. Om de revolutionaire MIG-15 met pijlvleugels te kunnen verslaan, haalden de Amerikanen hun pijlvleugeljager, de F-86 'Sabre' naar Korea. Tijdens de vier jaar durende oorlog leverden deze twee toestellen bittere strijd om de beheersing van het luchtruim. Zo'n 400 MIG's werden neergeschoten tegen het verlies van 103 Sabres. Het Militaire Luchtvaart Museum toont nu in haar thema-expositie 'Jet versus Jet' voor het eerst in Nederland de beruchte Russische MIG-15, welke door het museum uit Polen is gehaald en is betaald door de Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaart Museum. In deze expositie staat de MIG-15 tegenover drie van de belangrijkste tegenstanders van weleer, de North American F-86F 'Sabre', de Republic F-84G 'Thunderjet' en de Hawker Seafury FB.51 De Engelse Hawker Seafury was één van de laatste operationele propellerjagers/jachtbom menwerpers die in actie kwam boven Korea. Zij werden gebruikt door de Engelse Marine en vlogen vanaf vliegkampschepen. Op de Hawker Seafury vlogen ook de enige drie Nederlandse vliegers die in actie kwamen boven Korea. Zij waren ingedeeld bij een squadron van de Royal Navy en voerden voornamelijk grondaanvallen uit. Eén van hen, de Kapitein ter Zee b.d. A.H.M. Hagdorn opende op donderdag 2 december j.l. in de Ir. H.A. Vreeburghal de tentoonstelling 'Jet versus Jet'. Voorafgaand aan de officiële openingshandeling werd de MIG-15 door de Stichting Vrienden van het Militaire Luchtvaart Museum formeel in bruikleen overgedragen aan het MLM. Dit gebeurde door het ondertekenen van de bruikleenovereenkomst door de voorzitter van de stichting, de Gen-Majb.d. H. Dieters en de directeur van het MLM, de Luit- Kol M. Botma. De tentoonstelling zal nog tot 1 mei 1994 geopend zijn en zal nog worden uitgebreid. HGB 11

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 11