Het mysterie van Amelia Earhart Op zoek naar de Heilige Graal van de luchtvaart Op 2 juli 1937 start 's morgens om tien uur van het kleine vliegveld van Lae (op Australisch Nieuw Guinea) een tweemotorige Lockheed Electra 10 E voor een vlucht van meer dan 4000 km over de Pacific. Het doel: een speldeprik op de kaart, het atol Howland. Aan boord zijn Amelia Earhart en Frederick Noonan, respectievelijk pilote en navigator. Het zou de voorlaatste sprong worden op hun vlucht rond de wereld. Maar zij komen nooit op hun bestemming aan. En daarmee was een der grootste mysteries uit de geschiedenis van de luchtvaart geboren. Waren zij inderdaad verdwenen op een ultra geheime spionage-missie, die in persoonlij ke opdracht van de president van Amerika werd uitgevoerd, zoals al vrij snel werd gespeculeerd? En wat was de rol van Japan hierin? Was het toenmalige Ned. Indië, en dus ook de Nederlandse regering, gezien haar belangen in dit gebied, er soms ook bij betrokken? Of zijn ze - de verklaring van de logica denkers - in de ontzagwekkende uitgestrekt heid van de Pacific simpelweg verdwaald, zonder brandstof komen te zitten en in zee geplonsd? Over het hoe en waarom van deze verdwij ning zijn in de afgelopen decennia tientallen boeken en honderden artikelen geschreven. Talrijke reporters en amateuronderzoekers zijn in die periode met plausibele tot de meest wilde verklaringen voor de dag geko men. En alhoewel de ene theorie wat geloofwaardiger overkomt dan de ander, staat één ding vast: de enig ware oplossing, gestaafd met keiharde bewijzen, moet nog geleverd worden. En dus blijven tientallen Amerikanen, als waren zij vervuld van een heilige missie, zoeken naar de oplossing van dit raadsel. Het 'rerum cognoscere causas' was, en is, echter bij sommigen soms ver te zoeken. Maar er zijn ook resultaten van onderzoe kingen waar je niet zo maar omheen kunt. In zo'n geval is er Tets' ontdekt dat hout snijdt. Zo'n vijfjaar geleden was daar die makelaar uit Texas, een zekere T.C. Brennan. Hij kwam op een persconferentie in Houston met weer nieuw 'schokkend bewijsmateriaal' op de proppen: een stuk khakidoek dat de Jappen als blinddoek zouden hebben ge bruikt bij de executie van Amelia in 1944 op Saipan. Wéér werd een theorie aan de tientallen andere toegevoegd. De speurtocht had de man het lieve sommetje van 100.000,- gekost! Dit belet hem echter niet nog verder te gaan met zijn onderzoek. Wij komen op een aantal van die vermeende oplossingen en theorieën nog terug. Maar laten wij onze aandacht eens eerst richten op de hoofdpersoon in dit drama. AMELIA EARHART De naam Amelia Earhart zal velen hier in Europa niets zeggen. Maar aan de andere kant van de oceaan is deze naam een begrip. Een begrip dat door haar mysterieuze verdwijning alleen maar aan kracht gewon nen heeft. Amelia Earhart was in de jaren twintig en dertig het boegbeeld van de vrouwenorganisaties in de V.S. Voor hen was zij hét voorbeeld bij uitstek van de gelijk- 13

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 13