waardigheid van de vrouw. Zij durfde het aan de man uit te dagen op een terrein dat op dat ogenblik alleen hem had toebehoord: het luchtruim, een element dat tot ieders ver beelding sprak. Laten wij niet vergeten dat wij hier te maken hebben met een periode waarin de media nog beheerst werden door kranten en radio, communicatiemiddelen die nog alle vrijheid lieten aan de eigen fantasie. En aan fantasie en heldenverering heeft het de Amerikanen nooit ontbroken. Waar is er ooit meer behoefte geweest aan helden, aan veroveraars van het universum en eenzame dapperen die het aandurfden in hun uppie de 'new frontier' over te steken dan in het Amerika van tussen de beide wereldoorlo gen? In dat klimaat van ontvankelijkheid steeg de roem van Amelia Earhart tot eenzame hoogten. Haar populariteit zou op de huidi ge graadmeter te vergelijken zijn met die van Meryll Streep of Madonna. Het is dus niet verwonderlijk dat haar mysterieuze verdwij ning in 1937 heel Amerika zowat op z'n kop zette, net zoals een paar jaar te voren gebeurd was bij de kidnapping en moord op de baby van Charles Lindbergh. Wat waren nu de prestaties die haar zo geliefd maakten, en bovenal: wie was Amelia Earhart zelf? Op 24 juli 1898 werd ze geboren in Atchi son, een stad in Kansas. Haar vader, Edwin Stanton Earhart, was wat wij zouden noemen procuratiehouder bij de spoorwegen. Haar moeder, Amy Otis, was de dochter van een rechter uit Kansas. Deze kocht voor Amy en haar man een huis in Kansas City en verwachtte dat Edwin carrière zou maken als jurist, net als hijzelf. Edwin leefde zich uit in dagdromen: eens zou hij in het Hoogge rechtshof van de Verenigde Staten zetelen. Het zou anders lopen. Toen Amy in verwachting was van Amelia vertrok ze, Edwin achterlatend, naar het huis van haar ouders in Atchison. Edwin, die zijn hoofd financieel nauwelijks boven water kon houden, was niet erg ingenomen met zijn aanstaande vaderschap. Toen twee jaar later een zusje, Muriel Grace, er nog bij kwam, zag Edwin zijn juridische carrière in rook opgaan. Amelia zag hoe haar vader eronder leed niet van het leven gekregen te hebben wat hij er van verwacht had. Hij werd financieel afhankelijk van de steun van zijn schoon vader. Steeds dieper zonk hij weg in depres sies die hij met alcohol hoopte te verjagen. Hij zocht en vond ander werk waardoor de familie moest verhuizen, maar de fles volgde hem. Steeds nieuwe baantjes nam hij aan. Tot op een dag Amy haar dochters met zich meenam naar Chicago om daar bij vrienden in te trekken. Volkomen uit het veld geslagen ging Edwin terug naar Kansas City. Enige jaren later werd de scheiding uitgesproken. Amelia, nog altijd begrip opbrengend voor haar vader, bleef in haar diepste binnen van hem houden. Edwin aan de andere kant deed veel voor Amelia. Hij probeerde zo goed en zo kwaad als dat ging Amelia financieel te steunen, ook later tijdens haar eerste vlieglessen. Voor haar stond toen al één ding vast: zij zou haar leven leiden zoals zij dat wenste, niet zoals anderen zich dat voor haar uitdachten. Zélf haar leven bepa len, zélf het inrichten. Voorwaar een heel voornemen voor een vrouw in die tijd! In 1916 studeerde ze af aan de Chicago Hyde Park High School. Haar doorzettingsvermo gen in combinatie met een gezonde dosis eerzucht hadden er voor gezorgd dat ze dit diploma haalde, ondanks het feit dat ze door de omzwervingen van haar ouders diverse malen van school was veranderd. In 1917 ging ze naar Toronto, Canada, om gewon den uit de Eerste Wereldoorlog te verzorgen. Op Columbia University in New York startte ze in 1919 met een medische opleiding. Haar resultaten waren goed tot zeer goed te noemen. Maar ze voelde zich opgesloten tussen de vier muren van de collegezaal en het lab. Wat zij zocht was vrijheid, constante uitdagingen en het tot stand brengen van iets waarop ze met trots kon terugkijken. In Californië, we schrijven inmiddels begin twintiger jaren en haar ouders zijn juist gescheiden, leert Amelia tijdens een lucht vaartshow haar levensdoel kennen: de vlie gerij. 14

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 14