Ze was zo opgewonden over wat ze daar zag, dat ze ter plekke als passagier haar luchtdoop onderging. Nu wist ze het zeker dat hierin haar toekomst zou liggen: vliegen! DE LUCHT IN Prompt nam ze vlieglessen bij een oud- legerpiloot, John Montyo genaamd, en in recordtijd maakte ze haar eerste solovlucht. Van toen af zou haar overall tesamen met een khaki broek, haar onafscheidelijke sjaal tje en een leren vliegjack haar handelsmerk worden. Ze kortwiekte nog haar haren, en daar stond de ware Amelia Earhart: onafhan kelijk en uitdagend met een blik van 'kom maar op'. Een vrouw in een zo door mannen gedomi neerde wereld als de luchtvaart te zijn, was niet gemakkelijk. Haar acceptatie als vrouw hierin kwam dan ook slechts aarzelend op gang en bovendien moest ze zich ook bewijzen t.o.v. haar eigen sexe. Want al droeg ze die mannenkleren, diep in haar hart was ze toch op en top een vrouw. Later in haar carrière zou ze als fotomodel zelfs nog poseren voor Cosmopolitan, en werd ze zelfs een tijdje free-lance schrijfster voor dit blad. Haar gevoelsleven bleef voor iedereen ver borgen. Ze flirtte niet, gebruikte bijna geen make-up en was zelden op feestjes te vinden. Had ze dan aan de geneugten des levens geen boodschap? Natuurlijk, maar minder dan, laten we zeggen, de doorsnee vrouw uit die tijd. Van mannen verlangde ze dat ze haar namen zoals ze was, haar zelfstandig heid respecteerden en haar loopbaan niet in de weg stonden. Toch zocht ze ook naar wat liefde en vooral geborgenheid. Maar de man die aan die eisen voldeed was voorlopig nog niet in zicht. In 1922 kocht ze haar eerste eigen vliegtuig, een tweedekker, en vestigde haar eerste record; een hoogterecord voor vrouwen op 4270 meter. Door het sleutelen aan haar kist had ze zich inmiddels ook vertrouwd gemaakt met de technische kan ten. Maar bij de scheiding van haar ouders in 1924 moest ze noodgedwongen haar toestel verkopen. De financiële ondersteuning van haar vader viel weg. Nog even keerde ze terug naar Columbia University, maar gaf dit in 1925 toch op. Om in haar levensonderhoud te voorzien begon ze o.a. Engelse les te geven aan immigranten, die nog steeds 'het beloofde land' Amerika binnenstroomden. Daarna werd ze voor een tijdje sociaalwerk ster in Boston. Ze gaf avondcollege en begeleidde immigrantengezinnen bij hun aanpassing aan de Amerikaanse maatschap pij. Ook is ze even schoonheidsspecialiste geweest en dat alles met alleen dat ene doel voor ogen: ooit weer een eigen vliegtuig te hebben. Maar in 1928 kwam eindelijk haar grote kans. EERSTE TRIOMFEN Er zou met een driemotorige Fokker F.VII/ 3m, die van drijvers was voorzien, door Wilmer L. Stultz en Louis Gordon een transatlantische vlucht worden gemaakt van Amerika naar Engeland. Amelia had op het laatste ogenblik kans gezien (als passagiere) mee te vliegen door de plaats van mrs. Guest in te nemen, die beschouwd kan worden als de sponsor van het gebeuren. George Palmer Putnam, een bekend Ameri kaans uitgever, had dit mogelijk gemaakt. Maar dan moest zij wel als tegenprestatie (net als Charles Lindbergh in 1927), haar beleve nissen exclusief voor Putnam Sons Publi shing Company op schrift stellen. George Putnam had ook uit de publicatie van het verhaal van Lindbergh geleerd dat het publiek gek was op dit soort helden-epos. Alleen al het feit dat nu een vrouw als hoofdrolspeelster zou fungeren, verhoogde in zijn ogen het publiciteitseffect. Hij wist dat als deze oversteek zou slagen, Amelia Ear- hart's naam op ieders lippen zou zijn. En dit zou hij, nam hij zich voor, publicitair uitbuiten. Toen de oversteek op 17 juni 1928 dan ook slaagde en de Fokker met Amelia bij Burry Port in Wales landde, wist George Putnam nog een ding zeker: deze vrouw moest en zou hij hebben, zoals hij alles in zijn leven al gekregen had. 15

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 15