Hij was een keiharde zelfverzekerde door zetter die, eenmaal een doel voor ogen, niet rustte voordat hij het had bereikt. En dus kreeg hij haar, zij het na heel veel moeite, aan zijn zijde. Hij slaagde erin haar in te palmen door zich voor haar op vele gebieden onmisbaar te maken. Hij behartigde al haar zakelijke beslommeringen, werd haar publiciteits- manager en later, na de dood van haar vader in 1930, een soort 'Ersatz' voor hem. Bovendien stimuleerde hij haar vliegprojec- ten: 'Ze kan veel meer als ze dat wil' was steevast zijn gezegde. En Amelia die, on danks haar eigenzinnige karakter, een der gelijke steun en toeverlaat nodig had, wierp zich vol overgave op haar vliegkunst. Het ene record na het andere sneuvelde. Overal werd ze als vrouw op haar terrein een van de besten, zoniet dè beste. Op 6 juli 1930 bracht ze het snelheidsrecord voor vrouwen op 290 km per uur. In 1931 vloog ze in een autogiro (populair gezegd een kruising tussen helicopter en een vliegtuig), op een reclametocht voor de Beechnut Packing Company, dwars over Amerika. Natuurlijk had George Putnam deze tocht georgani seerd. Op 20 mei 1932 vloog ze in haar knalrode Lockheed Vega van Harbor Grace in New Foundland naar Londonderry in Ierland en werd daarmee de eerste vrouw die in haar eentje de Atlantische Oceaan over stak. Ze deed er 14 uur en 56 minuten over. Intussen had ze toegestemd in een huwelijk met George Putnam, onder voorwaarde dat ze strikt haar eigen leven zou mogen leiden en dat, mocht de verbintenis binnen een jaar niet goed uitpakken, ze zonder problemen uit elkaar zouden gaan. Putnam stemde toe en op 7 februari volgde het huwelijk. In dat zelfde jaar had Putnam zijn aandelen in de uitgeverij verkocht en ging in dienst van Paramount Pictures, een baan die hem genoeg tijd en mogelijkheden liet om het hele commerciële circus rond Amelia goed op poten te zetten. Een ticker-tape parade in New York was wel leuk voor Amelia (ze had die al in 1928 gekregen), maar zette voor George Putnam, buiten de publiciteit, geen zoden aan de dijk. Dat gebeurde wèl toen er Amelia Earhart's sportkleding, pyamas, ta baksdozen en dergelijke op de markt werden gebracht. U ziet, er is in de commercie nog niet veel veranderd. Het meeste succes hadden de Amelia Earhart lichtgewicht vliegtassen en koffers, die zo stevig waren, dat velen ervan nu nog in gebruik zijn. Maar terug naar de prestaties van Amelia in de lucht. In augustus 1932 vestigde ze een record voor vrouwen op een transcontinentale vlucht over Amerika en bracht het op 19 uur en 5 minuten. Nauwelijks een jaar later verbeter de ze het en bracht het terug tot 17 uur en 7 minuten. Het hield niet op. Er lagen nog zoveel grenzen voor haar die ze wilde doorbreken. En George Putnam, die perfect de drijfveren van Amelia kende en aanvoelde, bleef haar zonder af te laten, pushen. Op 24 december 1934 werd haar Lockheed Vega op het voordek van de ss 'Lusline' gestouwd en naar Hawaii gebracht. Een groep zakenlieden aldaar had een premie van 10.000 uitgeloofd voor degene, die het eerst non-stop Hawaii-Californië zou vlie gen. Amelia had direct toegehapt. Als tech nisch adviseur had ze Paul Mantz aangetrok ken, die we later opnieuw zullen tegenko men in dit verhaal. In een ware hoosbui vertrok ze in de middag van 11 januari 1935 van Wheeler Field in de buurt van Pearl Harbor. Achttien uur en vijftien minuten later landde ze op Oakland's Bay Farm Island Airport, waar tienduizenden haar stonden op te wachten. Haar roem had zijn top bereikt. Zij achtte de tijd gekomen nog één grote vlucht te maken en het daarna een tijdje kalm aan te gaan doen. Die vlucht was de tocht op 19 april 1935 van Los Angeles naar Mexico City en op 8 mei van Mexico City terug naar Newark bij New York. Haar populariteit kende geen grenzen. Ze werd overladen met eerbetuigingen, onder scheidingen en zelfs een ere-doctoraat. Er waren audiënties bij de Prins van Wales, Koning Albert van België, de Franse Senaat 16

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 16