meter moest meenemen aan boord bezorg de haar rillingen. Die werd dus mooi samen met de morsesleutel in de VS achtergelaten. Maargoed, op 17 maart 1937, om 16.37 uur vertrokken Amelia, Harry en Fred vanuit Oakland richting Hawaii, waar ze 15 uur en 52 minuten later aankwamen op het vlieg veld Wheeler. Onderweg had Harry Manning al enige problemen gehad met de navigatie, een generator was doorgebrand. De Sperry automatische piloot had het Amelia mogelijk gemaakt onderweg nu en dan even te rusten. Alles ging zoals gepland tot op dat ogenblik tenminste. De dag erna werd de Electra overgevlogen naar Luke Field om de volgende sprong te maken naar Howland waar inmiddels de kustwachtkotter 'Itasca' als baken voor Amelia voor anker was gegaan. Op 20 maart om 7 uur 35 snelde de Lockheed over Luke's startbaan. Plots trok het vliegtuig naar rechts (klapband?). Amelia reageerde hierop verkeerd en met hoge snelheid zakte het vliegtuig in de drassige grond weg, schoof met verwrongen propel lerbladen en flink gedeukt nog een tweehon derd meter door en lag toen stil. Als door een wonder brak geen brand uit en werd niemand gewond. Voorbij! The dream was over! of niet? De Electra werd per schip overgebracht naar de Lockheed fabrieken in Burbank en geheel hersteld. Harry Manning gaf echter op. Sowieso zat zijn verlof erop, maar ook andere facetten speelden mee. Hij kon, om in algemene termen te blijven, het niet meer bijster goed vinden met Amelia en Fred. 'Als ze niet dat geluk hadden gehad op Hawaii, was hun en mijn avontuur door haar koppigheid en Noonan's kantjesloperij al in een vuurbal geëindigd'. Einde citaat van Harry Manning. Paul Mantz uitte het ver moeden dat Amelia nog te onervaren was met de besturing van het vliegtuig, met name het opstijgen en landen. Een blunder als op Hawaii had eigenlijk niet mogen gebeuren. En toen waren er nog drie. Amelia bleef erbij dat Fred Noonan, ondanks zijn alcoholpro bleem waarvan zij wist, als navigator Man ning's taak moest overnemen. Want de wereldtrip zou toch doorgaan! Alleen niet van oost naar west maar andersom. Nu de lijn volgend: Noord Amerika - Zuid Amerika -Afrika - India - Nederlands Indië-Australië - Hawaii - Noord Amerika. Weer wezen medewerkers en piloten van Pan Am, die ervaring hadden boven de Pacific in hun z.g. 'China-Clippers', Amelia op de gevaren van het navigeren boven zo'n uitgestrekt gebied met tienduizenden vier kante kilometers niets dan water. Het vinden van Howland zou het uiterste vergen aan navigatietechniek; het was nog erger dan het zoeken van een speld in de bekende hooi berg. Vanuit Nieuw Guinea zou nog 4100 km over open water gevlogen moeten worden naar een zandplaat die 3 km lang, 1 km breed en op zijn hoogste punt nauwelijks 3 meter boven de golven uitstak! Alle raad werd geduldig aangehoord, maar Fred Noonan zou het met zijn kennis van zaken wel klaren. Op 17 mei was de Electra klaar en op 21 mei 1937 startte ze voor haar wereldreis vanuit Oakland, vergezeld door Fred Noonan en George Putnam. Die verliet hen tijdens een tussenstop in New Orleans en nam de trein naar New York om aan de publiciteitscam pagne leiding te geven. Paul Mantz was diep getroffen door het totaal onverwachte ver trek. Hij had nu toch niet meer meegekund, want zijn werk als stuntvlieger voor films eiste hem weer op. Maar hij kreeg steeds meer het gevoel dat Amelia, ondanks zijn goede raad 'voor zo'n onderneming niet klaar was en dat het wel eens verkeerd zou kunnen aflopen'. NAAR HET ONBEKENDE Maar het liep voorspoedig: Miami, San Juan, Paramaribo, Natal, Dakar, Khartoum, het ging bijna als vanzelf. De wereld keek ademloos toe. Verder ging het: Calcutta werd bereikt op 17 juni, Singapore op 20 en Bandoeng op 21 juni. In Ned. Indië kon ze even van een rustpauze genieten terwijl haar kist onder handen werd genomen. De plaatselijke revisieplaats van de KNILM 19

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 19