De Lockheed 10E Electra op het platform van Bandoeng (Andir) gaf de Electra een grondige beurt. Zij bezocht Gerson 'Fiets' van Messel, die toen als captain voor de KNILM vloog, thuis in Bandoeng. Helaas zijn alle tastbare herinneringen aan die bewuste avond bij de bewuste inval van Japan in maart '42 verloren gegaan. Op 27 juni vloog ze (verlaat) verder naar Koepang, waarna ze op 28 juni Port Darwin in Australië bereikte. Later komen we op Amelia's verblijf in Ned. Indië in een apart hoofdstuk terug. Tenslotte zette ze de Electra op 29 juni om 14 uur 2 aan de grond te Lae, op Nieuw Guinea. Gedurende de vlucht was het Ame lia duidelijk geworden, dat Fred niet geheel van zijn oude gewoonte af was en dat zij zelf wel eens méér aan navigatie zou moeten doen dan ze verwacht had. Dat beviel haar maar matig. Ook zij wist, hoewel tweederde van de reis nu achter haar lag, dat het moeilijkste stuk nog moest komen: vierdui zend km naar Howland en daarna 3000 km naar Hawaii. Op Howland was inmiddels door de 'Itasca' een kortegolfzender geïn stalleerd en halverwege Lae en Howland lag nu ook de 'Ontario', een schip van de Amerikaanse marine, als baken voor anker. Ten oosten ervan lag de 'Shaw' op de route naar Hawaii. En Noonan had al problemen met zijn chronometers gehad. Uiterst nauwkeurige tijdwaarneming was van het grootste belang, maar noch het vliegveld van Lae noch de Electra konden de tijdsignalen, die door de Amerikaanse marine werden uitgezonden, ontvangen. Amelia werd ongerust en no teerde haar gemengde gevoelens in haar logboek: 'We zullen alle mogelijke hulp nodig hebben om Howland te vinden'. Harry Balfour, radiotelegrafïst te Lae, check te de radio's van de Electra de dag vóór het vertrek. Balfour hielp Amelia door voor haar een zg. vertrekvenster uit te rekenen, dat op 10 uur's morgens zou liggen, zodat ze op de 20

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 20