meest gunstige tijd (in de ochtend) bij Howland zou aankomen. Overigens zou een ander baken, naar pas jaren later bekend werd, gevormd worden door de hel verlichte fosfaatmijnen van het eiland Nauru dat op de route naar Howland lag. Amelia maakte ook nog een proefvlucht boven Lae, zoals pas onlangs bekend werd. Amelia zou hem, aldus Balfour, gevraagd hebben op dit laatste stuk van de vlucht Fred Noonans plaats in te nemen. Hij had echter een vreemd soort voorgevoel en wees het aanbod beleefd maar beslist van de hand. Jaren bleef hem de vraag kwellen wat er gebeurd zou zijn als hij 'ja' had gezegd tegen Amelia. Zou ze het dan gered hebben? Hij sprak met Amelia af dat ze hem elk uur haar positie zou doorgeven. Balfour zou tot 20 uur op 2 juli (Lae tijd) in contact blijven. Daarna moest hij op gezag van zijn meerde re afbreken. Het waarom is nooit opgehel derd. Op de morgen van 2 juli 1937 om kwart voor tien gaf Amelia Harry Balfour een hand, zei nog dat ze blij zou zijn als dit stuk achter haar zou liggen en vertrok met Fred Noonan aan boord. Om 10 uur steeg de Lockheed Electra van de 900 meter lange baan op en koerste naar een hoogte van 2420 meter. De tanks waren gevuld met ca. 4100 liter benzi ne, theoretisch genoeg voor 6300 km. Bal four had de aankomsttijd bij Howland berekend op half zeven de volgende och tend, dus bij licht. Op deze vlucht zou over de internationale datumgrens worden gevlo gen. 2 Juli op Lae was 1 juli op Howland, dus zou ze weer op 2 juli op Howland aanko men. Op de 'Itasca' en op Howland werd, na het bekend worden van het vertrek uit Lae, alles in gereedheid gebracht. De richtingzoeker op de 'Itasca' werd op de noodfrequentie van 500 Khz ingesteld en de kortegolfrich- tingzoeker op het eiland werd geactiveerd om te trachten Amelia's signalen op te pikken. Zij zou met haar bekende radiocode KHAQjQ^ ieder kwart vóór en kwart óver het uur melden. Op het hele en halve uur zou de 'Itasca' het weerbericht en navigatiesignalen seinen, terwijl als peiling continu de letter A in morsetekens zou worden uitgezonden. Het lange wachten begon. George Putnam zat te wachten in San Francisco, waar Amelia op 4 juli (de nationale feestdag) met een gigantisch feest ontvangen zou worden. Putnam had Amelia in telegrammen laten weten, dat ze zich vooral aan deze aankomst datum diende te houden! We volgen nu de radiogesprekken tussen Amelia en de 'Itasca'De tijden zijn die op de 'Itasca' (dus op 2 juli). Om 2 uur 45 's-morgens kwam haar stem voor de eerste keer door: 'Bewolking, dichte bewolking Het schip probeerde contact te krijgen, zowel per microfoon als in code, om Amelia's positie te bepalen, maar er kwam geen antwoord. Om 3 uur 45: 'Aan Itasca van Earhart bewolkingzal luisteren op het hele en het halve uur op 3105 Om 4 uur 53: 'Gedeeltelijk bewolkt Twee minuten later was ze weer hoorbaar, maar niet te verstaan. Het signaal was zeer zwak. Om 6 uur 14 vroeg ze om een peiling op haar uit te voeren en zei, dat ze op 300 km afstand was. Ze zou in de microfoon fluiten om het peilen te vergemakkelijken. Maar het duurde te kort om van nut te zijn voor een gedegen peiling. Om 6 uur 42 en om 6 uur 45 vroeg ze: 'Peil ons alstublieft en meldt je over een half uur. Ik zal lawaai maken in de microfoon. Ben op ongeveer 160 km uit de kust'. Haar stem klonk duidelijk, heel duidelijk. Maar nog steeds waren haar gesprekken en signa len te kort om een behoorlijke peiling op haar te verrichten. Waar zat zij? Op alle oproepen van de 'Itasca' reageerde ze niet. Het was inmiddels 7 uur 42. Amelia:we moeten nu boven jullie zijn, maar kunnen jullie niet zien. Brandstof raakt op. Slaag er niet in jullie per radio te bereiken. We vliegen op 350 meter hoogte'. Om 7 uur 58: 'Cirkelen, maar kunnen jullie niet horen. Zend nü uit op 7500, of op de afgesproken tijd op het halve uur'. Dat was de boodschap die volgens de aanwezigen in de radiokamer van de 'Itasca' het duidelijkst van alle doorkwam. Slechts éénmaal reageerde ze direct op signalen van 21

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 21