het schip. Om 8 uur 2 hoorde men in de radiokamer: 'We hebben jullie signalen ontvangen, maar zijn niet in staat om peilingen te doen. Peil ons alstublieft en antwoordt met stem op 3105'. Om 8 uur 44 kwam de laatste boodschap van Amelia door: 'Zitten op positielijn 157-337. We vliegen noord en zuid. Zullen deze bood schap op 6210 Khz herhalen. Wacht. Luister op 6210 Khz'. Op 6210 Khz werd niets gehoord. In de radiohut was men het erover eens dat de signaalsterkte tussen 8 en 9 uur zeer krachtig was, maar dat Amelia's contacten te kort waren (amper 10 seconden) om haar positie te peilen. Er werd gevloekt en gezucht. In haar laatste oproep van 8 uur 44 was duidelijk een toon van wanhoop te onder kennen. Haar stem klonk ietwat onsamen hangend, meende men. Rondom de 'Itasca' was het helder weer. Was ze direct in de buurt dan moest visueel contact mogelijk zijn. Men zag niets. Bovendien had het schip een rookkolom gelegd die tot op zeker 10 km afstand zichtbaar moest zijn. Overtuigd dat het mis was werd om kwart voor tien het anker gelicht en stoomde het schip in de richting van een wolkenformatie die ongeveer 60 km verder in het noord oosten dreef. Daar ging men Amelia zoeken. Het was nu duidelijk dat Amelia geen brandstof meer kon hebben en ergens moest zijn neergekomen. Mensen van Lockheed waren ervan overtuigd dat de Electra met lege brandstoftanks vrij lang kon blijven drijven. Maar was er een reddingsvlot aan boord? Waarschijnlijk niet, want Amelia had alle overbodige uitrusting (om gewicht te bespa ren) achtergelaten. Om 14 uur 2 zond de 'Itasca' het bericht de wereld in dat Amelia Earhart werd vermist en dat alle schepen en radiostations werden verzocht te luisteren naar eventuele signalen van het vliegtuig. Prompt meldden allerlei stations, schepen en amateurs dat ze signalen hadden opge vangen, die wel eens van Amelia konden zijn. Maar er zat niets steekhoudens tussen; de PanAm peilingen, die later van belang zouden blijken, waren nog niet algemeen bekend. Op 6 juli begon de grootste en duurste zoekactie naar een vermist vliegtuig, die ooit werd gehouden (in huidige waarde 20 millioen gulden). De Amerikaanse Marine zette veertien dagen achtereen het vliegdekschip Lexington, het slagschip Colorado, vier torpedojagers en vier kruisers in, die tesamen met de reeds aanwezige 'Itasca' alle eilanden in de om geving, zoals Huil, de Phoenix-eilanden (w.o. Gardner) en Baker afzochten. Vliegtui gen van de Lexington en de Colorado zochten duizenden vierkante km zee-opper vlakte af, gevaarlijk dicht bij Japans man daatgebied. Alles tevergeefs. Amelia Earhart en Fred Noonan waren spoorloos verdwe nen en van hen en het vliegtuig werd nooit meer iets teruggevonden. Op 5 januari 1939 werd Amelia Earhart (5 jaar voor het verstrijken van de wettelijke termijn) dood verklaard. Tot op de dag van vandaag doen er talloze theorieën de ronde over wat er mis kon zijn gegaan en wat het verdere lot van Amelia en Fred is geweest. Uit de talloze boeken en publicaties over dit thema(doorTime-magazine uitgeroepen tot een der grootste mysteries van deze eeuw) worden er enige uitgelicht, die representatief zijn voor de overige. Voor alle duidelijkheid: het gebied waarover de vlucht naar Howland leidde bevond zich op de grens van de uitlopers van de Marshall- en de Gilbert eilanden. Deze Marshall eilanden waren Japans territorium en streng verboden ge bied voor buitenstaanders. Ze waren na de Eerste Wereldoorlog door de Volkerenbond (de voorloper van de Verenigde Naties) aan Japan toegewezen, onder voorwaarde dat er geen militaire installaties mochten worden aangelegd. Dat deed Japan echter in het grootste geheim toch, met name in de jaren dertig. Op het eiland Truk zou de grootste marinebasis buiten het Japanse moederland worden aangelegd. Japan had gekozen voor een expansiepolitiek, zeker sinds het conflict met C hina zich in de zomer van 193 7 tot een bloedige langdurige oorlog ontwikkelde. Het militairisme in Japan nam gestaag het 22

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 22