Vooraanzicht van Amelia Earhart's Lockheed Eiectra. staatsbeleid van de politici over. Amerika had, ondanks zijn isolationistische politiek, er veel belang bij achter de toekomstplannen van Japan te komen en haar militaire sterkte in de Pacific in kaart te brengen. THEORIEËN EN SPECULATIES Reeds in december 1939 doken de eerste artikelen over een vermeende spionage- vlucht van Amelia Earhart op in Amerikaan se bladen. Dat was het begin van een ware stroom aan publikaties en complottheorie- en. Geruchten dat de vlucht veel meer was geweest dan een recordvlucht staken in het najaar van 1937 al de kop op. Het lange zwijgen van de overheid en het slechts schoorvoetend publiceren van officiële stuk ken over de vlucht, versterkten de geruchten over een van regeringswege georganiseerde 'cover up'. Waar kwamen al deze verhalen, geruchten en verdachtmakingen nu op neer? Welnu, als een rode draad lopen door de meeste versies over deze vlucht vier punten: 1Amelia's vliegtuig was met grotere brand stoftanks uitgerust en had daardoor een groter vliegbereik dan gepubliceerd was. 2. Het vliegtuig was öf voorzien van foto camera's in bodem of neus, öf Amelia en Fred hadden zelf een of meer camera's bij zich gehad om in opdracht van de regering van de VS (meest waarschijnlijk in persoonlijke opdracht van president Roosevelt) foto's te maken van de Japanse versterkingen op de Marshall-eilanden. Met deze bewijzen in handen zou men aan de Volkerenbond een veroordeling als agressor proberen te ontlokken. Dat zou Japan het mandaatschap over deze eilanden kunnen kosten. (Een overigens onmogelijke opgave: Japan had in 1933 n.a.v. het Moekden incident de Volke renbond reeds verlaten en zou zich dan ook hieraan niet veel gelegen laten iiggen). 3. De Lockheed Eiectra werd öf doorjapan- 23

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 23