een dagboek met als titel 'Een Dagboek: tien jaar Amelia Earhart'. Het meest tot de verbeelding sprekende verhaal is van Joe Gervais, die in zijn in 1979 gepubliceerde boek 'Amelia Earhart Lives' beweerde dat zij onder valse naam en identiteit nog leefde in de VS. Foto's, die hij had, lieten een vrouw zien die inderdaad, de leeftijd in aanmerking geno men, een frappante gelijkenis vertoonde met Amelia. Maar op een persconferentie ont kende de betreffende vrouw Gervais' bewe ringen met de grootste klem. Volgens Gervais was Amelia in 1937 neerge schoten door vliegtuigen van een Japans vliegdekschip dat tussen de eilanden Huil en Canton lag, in de nabijheid van Howland. Ze heeft ongeveer acht jaar gevangen gezeten in het keizerlijk paleis in Tokio en is in 1945, als non verkleed, overgevlogen naar Amerika, nadat generaal Mac Arthur beloofd had dat keizer Hirohito niet voor een tribunaal hoefde te verschijnen als oorlogsmisdadiger. Fred Noonan zou, nadat hij in de VS was teruggekeerd, in een gesticht in de buurt van New York zijn opgenomen. Hij zou volsla gen gek zijn geworden. Met enig eufemisme durven wij de stelling aan, dat dit wel wat erg ver is gezocht. Uit heel andere bron vallen geluiden te beluisteren dat ook Nederland, door haar belang in Nederlands Indië en de opkomen de Japanse dreiging, verwikkeld was in de (spionage)vlucht. Het blijft echter bij geruch ten. Onderzoek bij de marinestaf en in de archieven heeft geen enkele indicatie in die richting gegeven. Een wat meer plausibele verklaring is te lezen in 'Amelia Earhart, the final story', van Vincent Loomis die in samenwerking met Paul Radford (een PanAm navigator) en computer-apparatuur de vlucht reconstru eerde. Hierbij kwamen zij tot de conclusie dat Amelia een andere route naar Howland had gevlogen dan altijd verondersteld werd. Haar ontoereikende kennis van de zend apparatuur en het geklungel met de door haar steeds gewijzigde frequenties leidde ertoe dat men haar wèl kon ontvangen, maar dat zij verstoken bleef van elk radiocontact. Zij gebruikte de verkeerde golflengten. Toen ze zich realiseerde dat ze Howland had gemist wilde ze (veronderstelt Loomis) rich ting Gilbert-eilanden vliegen, ten noord westen van haar, maar daar de staartwind door haar verkeerd was ingeschat bevond zij zich op dat ogenblik op een geheel andere positie dan ze dacht. Deze miscalculatie zorgde er dan ook voor dat ze niet bij de Gilbert-eilanden (Brits) aankwam, maar in de zuidelijkste punt van de Marshall-eilan den, bij het Mili-atol. Daar is ze op een koraalrif geland, waarbij de rechtervleugel tot aan de motorgondel werd afgerukt. Van daaruit is ze, aldus een door Loomis opgespoorde Japanse getuige, samen met Noonan en de Electra die op het achterdek van een Japans schip werd gestouwd, naar Jaluit gebracht en vervolgens naar Saipan. Noonan was aan zijn gezicht en aan een been gewond. Amelia mankeerde niets. Zij zou in 1938 op Saipan aan dysentrie zijn overleden. Een graf is evenwel nooit gevonden. Moge lijk dat de kalkhoudende grond alles heeft verteerd, aldus Loomis. Fred Noonan werd wegens vermeende spionage-activiteiten vol gens Japans militair recht ter dood veroor deeld en onthoofd. Ook hier is weer geen graf te vinden en ook geen bewijzen in de vorm van b.v. processtukken. LOCKHEED Gelukkig waren er ook rationeel denkende lieden, zoals de bouwer van de Electra, vliegtuigfabrikant Lockheed. Deze kwam in 1988 via haar bedrijfsblad 'Lockheed Hori zons' tot haar verklaring van het gebeuren. Opmerkelijk is het feit, dat het zwaartepunt in dit verhaal meer lag op technische aspecten en het brandstofverbruik van de Electra. Andere onderzoeken hadden dit punt verwaarloosd of over het hoofd gezien. Uitputtend wordt het brandstofverbruik op de route van Lae naar Howland uit de doeken gedaan. Als fabrikant had Lockheed het toestel direct na overdracht aan Amelia onder alle moge- 25

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 25