lijke belastingen laten vliegen om zodoende het brandstofverbruik in de diverse omstan digheden te kunnen vaststellen. Uitgaande van het gegeven dat op Lae de Electra geheel was volgetankt (4163 liter) heeft Lockheed berekend, dat op het ogen blik van Amelia's laatste oproep op 2 juli om 8 uur 44, nog 568 liter brandstof over was, genoeg voor 3 tot 4 uur vliegen. Haar bereik zou hierdoor nog 1200 km bedragen, ge noeg om de Gilbert- of de Phoenix-eilanden te bereiken. De Marshall-eilanden lagen echter te ver weg. Mili zou dus als uitgesloten moeten worden beschouwd, tenzij een zéér sterke staartwind had meegeholpen hetgeen onwaarschijnlijk is, aldus Lockheed. Lock heed hangt de theorie dan ook aan dat de Electra met Amelia en Fred op een onbe woond en afgelegen (er zijn er duizenden in die omgeving) eiland is geland en ook vanuit de lucht niet zichtbaar was. Lockheed besluit het verhaal met de zin: 'Het tart misschien de fantasie, dat ze na 53 jaar nog niet gevonden is en dat het wrak nog ergens op zo'n eiland ligt. Aan de andere kant is het mogelijk, dat na beëindiging van W.O.II het wrak wel ontdekt is, maar dat het als zodanig niet is herkend. Het wemelde in dat gebied en op de eilanden van de vliegtuigwrakken na 4 jaar oorlog (We zullen later zien, dat deze gedachte op vruchtbare bodem is gevallen). Tot zover Lockheed's visie. James Donahue wees in zijn boek 'Amelia Earhart, the British connection' weliswaar niet Gardner aan als laatste rustplaats (dat was volgens zijn hypothese een Amerikaans hospitaal op Samoa), maar wél dat ze er overheen was gevlogen. Ook hij beriep zich op de PanAm peilingen en andere documentatie die - we zullen dit straks zien - zo cruciaal is gebleken bij de vermeende oplossing van het raadsel. Overi gens had Donahue wel een zeer aparte theorie voor Amelia's verdwijning: alles was vooropgezet spel geweest tussen Britse en Amerikaanse inlichtingendiensten. Eerst zouden Italiaanse troepenconcentra ties en een vliegveld in Etiopië gefotogra feerd zijn, daarna ging men over tot de grootste opdracht. Terwijl zij naar Jaluit vloog en met licht bommen 's nachts foto's maakte van de in de lagune liggende Japanse oorlogsschepen, had een Brits vliegtuig heimelijk een spiona- gemissie uitgevoerd boven Truk. Amelia diende dus als een afleidingsmanoeuvre waarvan ze zelf het slachtoffer werd. Het Britse vliegtuig stortte ook neer en wel op de Mili-atol (zie Loomis). Al die jaren hadden de zoekers naar Amelia, aldus Donahue, achter het Britse toestel aangezeten, dat door Beryll Markham bestuurd zou zijn. Dit was nu de verklaring voor het feit waarom op M ili en Saipan getuigen een blanke vrouw had den gezien die door de Jappen gevangen was genomen. Het was dus niet Amelia geweest, maar Beryll Marham. Men meet toegeven: een wel heel bijzondere verklaring van Donahue. Als systeemanalist werkzaam bij Northrop had men toch wat meer realiteit van hem vernacht, maar ja Blijft het feit dat zijn boek als bijna geen ander is geïllustreerd en haast wetenschap pelijk aandoet. Een absurde theorie was ook nog dat Amelia Earhart de vrouw was achter de stem van de beruchte'Tokio Rose'. Gedurende de oorlog in de Pacific probeerden dejapannners in radiouitzendingen, waarin de zoetgevooisde stem van deze vrouw een voorname rol speelde, het moreel van de Amerikaanse troepen te ondermijnen. We hebben nu de voornaamste hypothesis op een rijtje gezet. Veel andere hebben we daar bewust buiten gehouden. Het zou te ver voeren ze allen hier voor het voetlicht te halen. Wanneer men vliegers naar hun mening omtrent de verdwijning vraagt is steevast het antwoord: 'verdwaald, zonder brandstof geraakt en neergestort'. Uiteraard de meest simpele en voor de hand liggende oplossing. Maar het was dan ook een heel waagstuk in die dagen om Howland per vliegtuig te bereiken. De Amerikaanse Ann Holgren Pellegrano deed de vlucht van Amelia in 1967 in een Lockheed 10 nog eens over en 26

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 26