Van de penningmeester had ondanks haar beide zeer goede navigators en equipment, de grootste moeite het atol te vinden. Zij vond het uiteindelijk wel en bracht haar wereldvlucht tot een goed einde. Maar toch AFTERMATH De veel gehoorde theorie als zou Amelia Earhart op een spionagemissie zijn geweest is al honderden keren beleden. We zagen al, dat de Amerikaans-Japanse relaties in de tweede helft van 1937 niet al te best waren; de oorlog in China escaleerde. 'Motief genoeg om de Amerikaanse regering van zoveel mogelijk informatie over de Japanse bedoelingen in de Pacific te voor zien als mogelijk was', zo zeggen de voor standers van deze theorie. Bovendien is het bekend, dat de NAVY vanaf einde jaren dertig zelfs zeiljachten en andere plezier vaartuigen van particulieren met marinebe manningen inzette voor spionagemissies. De vlucht van Amelia Earhart past precies in dit draaiboek. Maar er is geen enkel steekhoudend bewijs gevonden, dat op een spionagemissie voor de Electra van Amelia duidt. Dat er toch zoveel publicaties in de VS zijn verschenen, komt mede door een soort 'samenzwerings'- en 'cover-up'-cultuur, waaraan men in dat land sinds tientallen jaren lijdt (zie ookJFK). Elk'beetje' vreemde zaak, affaire of misdaad heeft direct een stroom van publicaties en boeken tot onder werp, die de meest uiteenlopende theorieën verkondigen. Het verhaal van Earhart vormt hierop geen uitzondering, alleen duurt deze stroom al meer dan 50 jaar. Het enige dat met bewijzen te staven is, is dat Japan zijn aandeel in de zoekactie naar Amelia in juli 1937 zo veel mogelijk met mist heeft proberen te omhullen. Uit het diplomatieke verkeer tussen Tokio en de Japanse ambassade in Washington is n.l. komen vast te staan, dat Japan bij de zoekactie naar Amelia Earhart hulp heeft aangeboden maar ook, dat Japan Amerika om de tuin leidde door te verklaren, dat zij zelf in hun mandaatgebieden zouden zoe ken om zo te voorkomen, dat de Amerika nen bij hun zoekactie te dicht in de buurt van de militair versterkte eilanden zouden ko men. Ze hadden dus in ieder geval iets te verbergen Japan heeft tot op de dag van vandaag altijd ontkend Amelia Earhart en Frederick Noonan in handen te hebben gehad. De Amerikaanse regering heeft deze verklaring stilzwijgend geaccepteerd en haar onder zoek meer dan vijftig jaar geleden officieel gestaakt. Het werd dus tijd om de zaak eens realistisch onder ogen te zien, ontdaan van elke zweem naar half mystieke oplossingen. (r) 1993 A.M.J. Schoonbrood (Wordt vervolgd) Afgelopen jaar is wel zeer levendig geweest. Het oppotten van uw bijdragen, opbrengsten van de enveloppen, boekjes, en niet te vergeten 'De Brik' hebben geresulteerd in de aanschaf van zeer belangrijke elementen voor het museum. De belangrijkste zijn wel geweest het Poolse MIG-15 vliegtuig, het presentatieprogramma met TV toestellen om de bezoekers te vertellen wat er mogelijk is in het museum, het motorencomputerprogramma om op eenvoudige wijze een toelichting te geven op de motorenlijn. Daarnaast een zeer kostbare omzetting van de films van de gesneuvelde 322 Sqn. vlieger Van Eyck in verkoopbare video's, waardoor een breed publiek wat meer komt te weten over wat er tijdens de tweede wereldoorlog met dit squadron allemaal is gebeurd. Het Poolse vliegtuig past misschien niet in de collectie maar 27

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 27