De Lockheed 10E Electra op het platform van Bandoeng. archiefwerk is intussen komen vast te staan, dat het hier waarschijnlijk ging om het bak- kelieten frontpaneel van een draagbare test set WE 53A voor een Western Electric 13C zender. Deze werden gebruikt om zenders af te regelen. Voeding en antennes vormden een vast onderdeel van het vliegtuig, waar door radio's vaak waren ontregeld. Aan boord van grote vliegtuigen waren deze test-sets vast ingebouwd, maar bij kleine vliegtuigen, of wanneer er om andere rede nen geen plaats genoeg was voor een perma nente set, gebeurde dit met een draagbare versie. In ieder geval blijkt, dat de gereconstrueer de test-set niet een type was dat in WO 2 door de Amerikanen werd gebruikt. Het is wèl een Amerikaans fabrikaat, maar stamt ook van vóór 1940. De onderzoeken over dit onderdeel lopen nog door. NAAR EEN NIEUWE (LAATSTE?) EXPEDITIE Het zou te mooi zijn als over de nu getrok ken conclusies in de VS geen turbulentie zou zijn ontstaan onder de vele andere Earhart adepten. Straks wat voorbeelden van opstan delingen in het Earhart-kamp. De Earhart- zaak vormt in de VS al meer dan 55 jaar een punt van discussie, waaraan menigeen in artikel- of boekvorm het zijne toe heeft bijge dragen. Het is een vrij lucratieve bussiness. Reputa ties en geldelijk gewin staan voor velen op het spel. Het gedonder begon al na de Tig- har expeditie van '88, toen men met het nu befaamde 'boekenkistje' thuiskwam dat dus, zoals later bleek, toch niet uit Amelia's kist stamde. Kritiek op de conclusies van Gillespie cum suis werd o.a. geleverd door Eugen Long, v.m. lijnpiloot. Hij houdt vol, dat Earhart zo'n 200 mijl buiten Howland, het doel van de vlucht, in zee is gesort. Het fragment alu- miniumplaat kan volgens hem niet afkom- 10

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 10