stig zijn van een Lockheed Electra. Hij en twee ingenieurs onderzochten de foto ervan en vergeleken dit met de structuur van de onderkant van een Lockheed 10 die nog in Oakland staat. "Onmogelijk", was de conclusie. "Beplating en klinknagels kwamen niet overeen". Vergeten is echter, dat Amelia bij haar eerste poging voor de wereldvlucht op 20 maart 1937, op Luke Field (Hawaii) door haar lan dingsgestel zakte en dat Lockheed de kist aan de onderkant geheel moest repareren. Lockheed papieren van deze reparatie bevat ten echter geen foto's of tekeningen die de herstelde onderkant duidelijk genoeg weer geven. Zeker is, dat de 'buik' van het vliegtuig hier na afweek van de toestellen die van de pro- duktielijn kwamen. Herman Stevens, een oud Lockheed employé die meer dan 30 jaar toezicht hield op reparaties, verklaarde ech ter dat de wijze waarop de klinknagels in het aluminium waren aangebracht, de enige methode was om een dergelijke reparatie uit te voeren om te voldoen aan de door Lock heed voorgeschreven normen... Fred Goerner, die in '66 de Earhart hausse nieuw leven inblies door haar als spion in Japanse handen te laten vallen, verklaarde: "Gillespie en Tighar bakken ze wel erg bruin dit jaar. Een stuk aluminium op zo'n atol vin den is geen kunst na de 2e WO. Het is een bewijs van de gebourneerdheid van die groep...." De ergste hetze kwam bij monde van Roy Stafford, redacteur van het in oude vliegtui gen gespecialiseerde blad "Air Classics". Hij startte in februari '92 al een hele campagne tegen Tighar en haar conclusies omtrent Gardner. Deze polemiek duurt nog steeds voort. Nu pas neemt het grote publiek kennis van de zaak via een bijna anderhalf-uur durende documentaire van NBC over Amelia Earhart en de Tighar-expedities van '88 en '91. Het blad "LIFE" gooide er voorjaar '92 8 kleuren- pagina's tegenaan. Kennelijk hebben heel wat Amerikanen er wat voor over de mythe in stand te houden. Opvallend is de krampachtige vasthoudend heid aan een boosaardige Japanse betrok kenheid bij het drama rond Earhart en Noonan. De gevoelig liggende economische verhou dingen met Japan van dit ogenblik zullen daar wellicht niet geheel vreemd aan zijn. Tighar heeft in ieder geval besloten in het voorjaar van 1994 een derde expeditie te starten die ook de laatste twijfels over hun conclusie, dat Amelia Earhart en Fred Noon an op Gardner een noodlanding hebben gemaakt, moet proberen weg te nemen. Bij deze expeditie zal met name aandacht worden geschonken aan de noordkust waar op foto's niet geïdentificeerde voorwerpen zijn ontdekt. Ook de plek waar de schoen hak werd gevonden zal nauwgezet worden uitgekamd. Tenslotte gaat men aan het werk aan de westkust, waar o.a. het stuk alumini um werd gevonden. Ook de wateren rond om de atol zullen met sonar en op afstand gestuurde onderwatercamera's worden onderzocht op wrakstukken van de Lock heed Electra. In tegestelling tot vorige expedities van maximum 10 dagen gaat men nu voor 1 maand aan land. Richard Gillespie en zijn vrouw Patricia Trasher, die beiden de lei ding over de expeditie hebben, zijn ervan overtuigd deze keer met voldoende bewijzen thuis te komen om na 56 jaar alle discussies rondom het raadsel van Amelia Earhart's verdwijning voorgoed te laten verstommen. Een der laatste ontdekkingen betreft een mogelijke oplossing voor het ontbreken van elke radio-ontvangst door Earhart. Bij de start van Lae op 2 juni was de Lockheed zo zwaar beladen, dat de antenne voor ont vangst van signalen, die aan de onderkant van de romp was bevestigd (een lange ijze ren draad), mogelijk over de grond heeft geschuurd en is afgeknapt. Op de filmbeel den die van de start bestaan meent men een kleine stofwolk waar te nemen onder de buik van de kist, die kan duiden op een niet al te zachtzinnige aanraking met de bodem. Het wordt nog verder onderzocht. En hoewel hen nog een immense taak wacht, hebben ze al weer een nieuwe uitdaging opgenomen: de Lockheed Altair "Lady Sout hern Cross", waarmede Sir Charles Kings- 11

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 11