Ned. Indië om ook wat meer van het land schap te zien. Daar hadden ze op andere plaatsen haast geen tijd voor gehad. Een eer ste bezoek gold de Tangkuban Prahu, een klein halfuur rijden van Bandoeng. De avond van de 21e juni gebruikten ze het diner bij de Nederlandse vliegcaptain Gers- on "Fiets" van Messel thuis. Hij had juist een tonnetje verse haring uit Nederland overge- kregen. Het ging er bij Amelia en Fred in als koek. Of ze de toepasselijke jenever ook gedronken hebben is de "Fiets" helaas verge ten. Naast het maken van foto's en het uitwis selen van adressen en andere gebruikelijke rituelen, werd er natuurlijk druk over de vlucht en de luchtvaart in het algemeen gepraat. Helaas heeft van Messel alle aandenken in maart '42 bij de capitulatie voor de Jappen in Bandoeng moeten achterlaten. Hij heeft ze nooit meer teruggezien. Overigens had van Messel in de loop van zijn gesprek die avond bedenkingen gekregen over het functioneren van Noonan en diens hoog geprezen kwaliteiten als navigator. Hij heeft Noonan nog voorzien van een aan tal vliegkaarten van de Nederlands Indische Archipel, omdat de zijne volgens van Messel niet geheel correct waren. Wat van Messel in ieder geval voor heeft op een hoop andere lieden is dat hij als een der weinige Nederlanders aan boord van de Electra is geweest en tekst en uitleg van Ame lia Earhart heeft gekregen. Hij is een der weinige nog levende mensen die dit kunnen navertellen. "Buiten de extra brandstoftanks in de romp en Noonan's navigatorhoekje is mij niets bij zonders opgevallen. Zeer zeker geen came ra's die los rondslingerden in het vliegtuig of in vloer of neus waren ingebouwd. Allemaal onzin! Ik ben in de cockpit geweest, heb in haar stoel gezeten. Maar het instrumentari um was heel gewoon; op wat extra brandstof meters na eigenlijk de standaard equipment, zo te zeggen", aldus een 89-jarige van Messel in 1991. "Noonan zei nog iets over wat veranderingen in zijn hoekje, omdat hij toch wel erg bene pen zat. Maar dat was alles. Neen, van Messel was niets buitengewoons opgevallen. Hij blijft erbij, dat Amelia verdwenen is door verdwaald te raken (Noonan's schuld?) en daardoor noodgedwongen met lege tanks een noodlanding op zee moest maken. Het is echter interessant te weten welke repa raties door de KNILM nu precies werden uit gevoerd aan instrumenten en motoren. Helaas zijn de rapporten hieromtrent in maart '42 eveneens verloren gegaan. Er is echter een kans dat copieën zich in de archieven van Lockheed moeten bevinden. Er wordt in ieder geval nog naar gezocht. Zoals bij elke historische gebeurtenis die men aan de hand van getuigen probeert te reconstrueren, is ook hier de tijdsafstand (55 jaar), die de kans op nog levende getuigen negatief beinvloed. Hoe langer je wacht, des te moeilijker het wordt. Vanaf einde 1989 zijn er tientallen pogingen geweest op het spoor te komen van perso nen die betrokken waren bij de onderhouds beurt van Lockheed op Andir. Enkelen van degenen die in de directe omgeving van het toestel zijn geweest wer den opgespoord. Onder hen Willem Baljet, die thans in Florida (VS) woont. Hij had nog enkele prachtige opnamen van de kist op Andir. Dan is daar J. van Doorenmolen in Los Angeles, toen sergeant bij de technische dienst van de Militaire Luchtvaart op Andir. Hij herinnert zich nog goed hoe hij o.a. een z.g. "klep-tuimelaar" uit zijn voorraad aan de KNILM-mecaniciens leverde om in een van de motoren van de Electra in te bouwen. Van Doorenmolen is, voor wat de motoren betreft, er zeker van dat die hard aan onder houd toe waren, zo waren ze afgejakkerd. De heer van Weerden uit Heerenveen was nog in het bezit van een paar mooie foto's die op de dag van aankomst -21 juni- geno men waren van Amelia. Ze staat er op met allerlei officials van de KNILM. De "Java-Bode" volgde de vlucht gedurende meer dan twee weken op de voet. Haar ver blijf in Indië was voorpaginanieuws. Een hele rij andere direct betrokkenen konden in naam nog wel opgespoord worden, maar bleken helaas allemaal al te zijn overleden: de Bree, Wiersma, Elleman, Proost, Lischer, van der Putten, van OrselenAllemaal 13

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 13