Kleykamp, 11 april 1944 Het verhaal bij een schilderij Niettegenstaande de reparaties die tussen 21 juni en 24 juni '37 aan de kist van Amelia werden uitgevoerd, stelde zij bij haar vertrek naar Soerabaja op 24 juni vast dat er iets mis was met de instrumenten. Zij vertrok toch, maar besloot later op dag terug te keren naar Bandoeng en haar Electra maar weer toe te vertrouwen aan de KNILM-technici. Dat tot tweemaal toe het instrumentarium dienst weigerde (althans een onbekend deel daarvan), laat de veronderstelling toe, dat op de verdere vlucht een nieuw defect niet uitgesloten moet worden geacht. Zou hier mede de oorzaak liggen van haar verdwij ning? De vraag blijft: welke instrumenten waren in Ned. Indië bij aankomst (21 juni) en bij ver trek op 24 juni reeds/weer defect? In haar postuum uitgegeven boek "Last Flight" bedankt Amelia Earhart met name kolonel van Oyen, bevelhebber van de Mili taire Luchtvaart, en de heer H.A. Vreeburg op Andir. Ze schrijft: "We exposed ourselves upon these good people to whom I shall be grateful always for their generosity and firm spiritand in particular so many KNILM personel to whom I would like again to say THANK YOU". Nog geen week later was Amelia Earhart spoorloos verdwenen. (r)1993 A.M.J. Schoonbrood Als lichtspoor flitst, bommen exploderen en rook en vlammen het zicht belemmeren, dan is een fotograaf nergens te zien. Op zich heel begrijpe lijk. Zo ook op 11 april 1944. Kleykamp was een grote witte villa die aan het Carnegieplein recht tegen over het Vredespaleis stond. Erin gevestigd was een kunstzaal gesticht door de familie Kleykamp. Dat alles tot 1941. Door de oorlog waren de schilderijen naar veiliger oorden overgebracht. Het leegstaande pand werd door de Duitsers gevorderd, die er een "Dienst- stelle" in onderbrachten. In de kelders lagen nu de duplicaten van het Centrale Bevolkingsregister waaronder de Nederlandse persoonsbewijzen. Voor de S.D. (Sicherheits- dienst van de S.S.) een bron van informatie voor wat betreft de tewerkstel ling in Duitsland en het deporteren van de Joodse bevolking. De vernietiging van dit archief was van levensbelang voor velen, maar het zwaar bewaakte Kleykamp was door het Verzet ech ter niet te benaderen. Op 30 november 1943 bereikte de Royal Air Force het verzoek hier iets aan doen. Het R.A.F. Squadron 613 onder leiding van Wing Commander R. Bateson dacht dat het wel zou lukken Kleykamp te vernietigen. Er werden luchtfoto's gemaakt en men ging er zelfs toe over een mock-up van Den Haag te bouwen in het formaat 2x3 meter. Deze mock-up stond jarenlang tentoongesteld in het Imperial War Museum in Londen. Speciale bommen waren er nodig, want de stalen archiefkasten met hun kaarten bran den erg slecht. De R.A.F. wilde weten hoe dik de muren waren. Verder moest het over dag gebeuren, want dan waren veel duplica ten bovengronds. Ook de grootst mogelijke 15

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 15