Squadron 320 bij D-Day en de invasie van Normandië Robbert Cohen sneuvelde later samen met zijn navigator Peter Deaves in hun Mosquito boven Frankrijk. Wing Commander Bateson kreeg uit han den van Prins Bernhard het vliegerkruis. Nu staat tegenover het Vredespaleis een groot bankgebouw. Een beeldengroep filo sofeert, versteend, over wat er gebeurde, op 11 april 1944. Dit is het verhaal bij een schilderij, licht spoor flitst, bommen exploderen, rook en vlammen. Ik schilderde aan de hand van eigen luchtfo to's, ooggetuigen en gevechtsrapportages. D. van Rijn Dick van Rijn maakte reeds tientallen aqua rellen van vooroorlogse KLu vliegtuigen en situaties uit de Tweede Wereldoorlog. Deze aquarellen worden ge-exposeerd van 21 tot en met 24 juni in het hoofdkwartier van de Koninklijke Luchtmacht aan de Binckhorstlaan te Den Haag en verder op de Open Dag van de KLu in Leeuwarden en op de Lucht- en Ruimtevaartexpo in de Jaar beurs te Utrecht op 15 en 16 oktober a.s. Niemand had na de mei-dagen 1940 kunnen vermoeden, dat de Marinelucht vaartdienst vier jaar later op zeer intensieve wijze aan de invasie van Norman dië zou deelnemen. 320 squadron zou het enige onderdeel van onze krijgsmacht worden, dat deel had in de voorbereidende operaties voor de invasie van Normandië en dat tij dens D-Day in het eerste uur werd ingezet om daarna voortdurend een bijdra ge aan de geallieerde inspanning te leveren tot de overwinning in mei 1945. Hieronder een kort verslag van een 320'er over juni 1944, die D-Day en de Invasie heeft meegemaakt. KORTE VOORGESCHIEDENIS Op 1 juni 1940 werden 320 en 321 squadron van de MLD met uit Nederland in de mei dagen 1940 weggekomen personeel in het VK opgericht; 320 om met overgevlogen Fok ker TVIII-W's drijver- vliegtuigen, en 321 om met de door de R.A.F. afgestane Ansons, maritieme patrouilles bij R.A.F. Coastal Com mand te gaan vliegen. Beide squadrons wer den bemand met uit Nederland weggekomen personeel. Deze opzet bleek echter weldra te hoog gegrepen, ook toen 131 mannen van het Wapen der Militaire Luchtvaart die naar Engeland wisten uit te wijken, in marinepak werden gestoken en ander marinepersoneel en mannen van de R.A.F. de gelederen kwa men versterken. Bij het in dienst komen in 1940-41 van Hudson bommenwerper/ver kenners ging daarom ook 321 squadron in 320 squadron op. Aldus voerde 320 squadron vooral maritieme operaties uit, zoals verken ningen, onderzeebootbestrijding en vooral aanvallen op vijandelijke scheepvaart. Daar naast nam het deel aan enkele 1000-bom- menwerper aanvallen (1942) Toen de Hudson steeds minder geschikt werd voor zijn taak en verliezen hoog oplie pen, kwam de in 1939 ontworpen North 17

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 17