men met de bommenwerpers de Luftwaffe probeerde te lokken. Dit escorte bestond uit een 'close escort', dat bij de formatie(s) bleef, een 'high cover', dat hoog boven de formaties vloog en een 'distant cover', dat vrij spel had en vaak vliegvelden van de Luft waffe aanviel. Soms leverde het Nederlandse Spitfire squadron 322 een bijdrage aan die escortes. "HET WORDT SPANNEND" Dat zei hoofdofficier vlieger 2e kl. (overste) Burgerhout, commandant van squadron 320, eind februari 1944, toen de technische dienst voor het verkrijgen van groter opera tionele flexibiliteit als 6320 Servicing Eche lon apart onder het commando van TD-offi- cier Geudeker kwam te staan. En dat het spannend werd kwam verder tot uiting, toen 320 in tenten ging en daarvoor een ontberingstoelage kreeg van 5- maand voor een ltz 3; die verdiende toen ca. 24,-/maand en kreeg 7 shillings 6 pen nies per vlieguur (£.was toen ca f.12,50) In plaats van comfortabele nissenhutten met goede faciliteiten kwamen enkeldoeks, soms lekkende tenten. Het betekende ook geen exclusieve maaltij den meer, geen warme baden, doch een ten tenkamp in een bos aan de zoom van Duns- fold met op afstand daarvan latrines; officie ren met vieren in een tent, anderen met vie ren of zessen; zo min mogelijk kleding en uitrusting, wankele kampbedden, ieder zijn eigen kampeerbestek, een veldkeuken voor allen, wassen in de open lucht uit canvas bak jes, soms met een laagje ijs op het water; bij donker een walmend petrolie-lampje; geen verwarming, dan was je bed goed genoeg tij dens standby. Toch wende dat snel; er werd veel geimproviseerd. De squadrons moesten echter blijven opereren. Briefingen werden gehouden in een grote tent, met wachten ervoor en verder verscherpte security. Secu rity ging zover dat eens nadat een Brit (tij dig) meldde dat een vel papier met ops- gegevens uit zijn tas in de richting van een openbare weg was weggewaaid, de gehele operatie werd afgelast. De volgende stap was de "Battle Course" te R.A.F. Swanton Morley. Dat betekende op 5 en 6 mei 1944 tentenkamp opbreken, vlieg tuigen en een groot aantal lorries inladen. Via bochtige wegen na zo'n 225 km aanko men, uitpakken, tenten opzetten, erg veel aandacht besteden aan het vliegen, bommen werpen, ook met Gee-H, een radar om door wolken te bombarderen. Er werden ook angstwekkende proeven gedaan met 's nachts formatievliegen, totdat na een fataal ongeluk bij een ander squadron er verder van af werd gezien. Ook kregen bemannin gen inzicht in het samenwerken met de Army voor luchtsteun, waarbij zij het aan te geven doel met kleurgranaten aangaven en 320 dat dan moest bombarderen. Eerder was ook al kennis gemaakt met het opereren van tanks in het terrein, waarop met lichte muni tie werd geschoten. Dat klonk als regen in de tropen op een zinken dak. Swanton Morley blijft echter ook in herinne ring, omdat het squadron voor een paar dagen werd verlamd door diahree, zodat het vliegen nagenoeg moest worden gestopt en de koks zich verscholen. De terugweg naar Dunsfold op 16 mei met een vrachtwagen, duurde erg lang; diverse Amerikaanse en Britse convooien waren op weg naar de Zuidkust. De 'opbouw' voor D- Day was duidelijk te merken! Toen begon het 'gewone leventje': spoor wegemplacementen, dan weer kustbatterij- en, soms bij Galais, dan weer aan de Nor- mandische kust. Dan was Dunsfold weer ineens 'gesloten' en moest men langs aange geven paden lopen. Het werd bijna gemeen goed. Een grote invasieoefening met lucht steun met roetbommen voor aan land komende geallieerde troepen bij Bourne mouth kreeg een bijzonder tintje, toen een 'foutje' van het leidende vliegtuig een hoog gezelschap 'observers' letterlijk zwart maak te. Nachtvliegen werd geïntensiveerd. 139 Wing, waarin 320 zat met 98 en 180 squadron, kreeg onverwacht hoog bezoek. Supremo Eisenhower zelf: 'The aim is to fight for goodwill and under standing in a free society against a common enemy, who by barbarous means imposes his will on many millions. By God, we your com manders need your backing. There's still so much to be done before we reach our goal, final victory'. Dat sprak hij, staand op een 19

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 19