bommen en honderden lichtfakkels waren in die maand gebruikt. Het verloor 8 Mitchells en 25 man in actie. Voorts werden 4 man krijgsgevangen en 4 man bleven onge deerd na een noodlanding op zee. *(zie laat ste blz.) Verder waren 2 Mitchells zwaar beschadigd en werden afgeschreven, ande ren hadden scherfschade. Vliegtuigen wer den zoveel mogelijk vervangen via een R.A.F. Mitchell 'pool' en een z.g. Maintenance Unit. DE WARE SPIRIT Ondertussen was het squadron dag en nacht in de weer, de bemanningen in de lucht of op standby, de Technische dienst in de han gar en op de flights! Er was daar erg veel te doen. Er waren verliezen, teveel. Die noop ten commandant Burgerhout de ambitieuze commandant van 139 wing te vragen wat minder op de battle-orderte komen. Een deel van de bemanningen was immers al sedert Coastal Command in actie geweest. Zijn verzoek werd echter opgevat als dat hij zelf in operationele stress was geraakt. Dat werd gerapporteerd aan Air Vice Marshal Embry en Marineleiding. Het squadron bleef pal achter zijn commandant staan en meldde onverbloemd dat als Burgerhout zou worden afgezet, er niet meer zou wor den gevlogen, een gewaagde uitspraak in oorlogstijd! Tegelijk kwamen Marine- en RAF leiding met spoed naar Dunsfold. De marineleiding wilde een commissie. Air Vice Marshal Embry loste echter na enige gesprekken de zaak terstond op: Burgerhout zou toch aan het eind van zijn operationele tour zijn en zou daarna zijn persoonlijke staf officier worden. Officier Vlieger 1 J.N. Mul der (van ML-KL, latere gen.majoor KLu, RMWO) werd tijdelijk commandant tot Bur- gerhout's terugkeer in september 1944. Van stress was geen sprake, wel van een initiatief van de commandant van 139 Wing: de Immediate Distinguished Service Order, een van de hoogste Britse dapperheidsonder scheidingen: 'For excellent and gallant leadership in war'! Het squadron zou worden versterkt met mannen uit het VK, het Britse Gemenebest en met Belgen. Aldus ging het squadron door onder com mando van Mulder om de operaties bij Falai- se mee te maken en de troepen onderweg naar het Noorden te ondersteunen. Burger hout kwam in september terug om het squadron te leiden bij de operatie Market Garden (Arnhem). Daarna kwam de ver plaatsing naar Brussel, Meisbroek, alwaar tot verrassing het tractement naar het vooroor logse Nederlandse peil werd teruggebracht. Doch niet voor lang. Burgerhout vloog naar Londen en liet de minister op overduidelijke wijze weten dat 320 met een oorlog bezig was, waarna de zaak meteen werd terugge draaid. 320 squadron was ondertussen steeds in actie, ook boven Nederland, ook toen het Ardennenoffensief van Von Rundstedt los barstte. Het was gelukkig op een operatie, toen de Luftwaffe op 1 januari 1945, als laat ste stuiptrekking, een grote aanval deed op diverse geallieerde vliegvelden, ook op Meis broek. Na Burgerhout nam overste Witholt het commando over, die 320 via de oversteek bij Wesel naar de overwinning zou leiden en ook een DSO zou verwerven. Die zege zou 320, juist overgeplaatst naar Achmer, in Duitsland, vieren. Was het eigenlijk wel 'vieren'? Aldus een relaas over het enige onderdeel van de Nederlandse krijgsmachtdat niet alleen D- Day en de Invasie van Normandië intensief meemaakte, bij de voorbereiding van deze grootste amfibische operatie aller tijden was betrokken en ook erna een bijdrage leverde tot de overwinning in mei 1945. In de Mitchell-periode, maart 1943 - mei 1945, werden ca. 5.500 ton bommen afge worpen, ca. 8.750 vlieguren gemaakt en 3.252 sorties gevlogen, 34 Mitchells gingen verloren, 88 bemaningsleden kwamen om. Eerder, bij Coastal Command, verloor 320 61 man en gingen 2 Fokker T-VIIIW's en 25 Hudsons verloren ten koste van duizenden tonnen gezonken en beschadigde vijandelij ke scheepvaart. SLOT Wellicht is 320 squadron het meest gedeco reerde onderdeel van onze krijgsmacht. 23

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 23