Vrijwilligers gezocht! Het mysterie van Amelia Earhart Het Militaire Luchtvaart Museum zoekt vrijwilligers met belangstelling voor luchtvaart geschiedenis, om toezicht te houden tijdens de openingsuren van het museum. Tevens zoekt het museum mensen die belangstelling hebben om mee te werken aan het onderhoud van de museumvliegtuigen en opstellingen. De laatste jaren is het aantal bezoekers van het museum zo toegenomen dat extra toe zichthouders hard nodig zijn. Zij bewaken de museumcollectie tegen vernieling en diefstal en geven de bezoekers enige informatie over de tentoongestelde voorwerpen. De vrijwilligers werken in een team dat afwisselend door-de-week en in het weekend dienst doet. Vrijwilligers voor het technisch onderhoud werken aan vliegtuigen en motoren, maar ook aan de bouw en onderhoud van opstellingen in het museum. Voor beide groepen vrijwilligers geldt dat men W.A. verzekerd is en men zonodig werk kleding van het museum krijgt. Voor meer informatie kunt u tijdens kantooruren bellen met dhr. L. Julien of mw. W. Boomgaard, tel. 03463 - 32851. Op zoek naar de Heilige Graal van de luchtvaart (deel 2) NIEUWE AANPAK De in 1985 opgerichte International Group for Historie Aircraft Recovery (TIGHAR) heeft vanaf 1986 de Earhart-verdwijning op haar manier aangepakt. Deze stichting, die zich toelegt op berging van historisch vlieg tuigen (en hierin ook cursusen organiseert), had hiermede haar grootste project tot dan toe op stapel gezet. Gedurende drie jaar werden intensieve speurtochten door allerlei archieven onder nomen en werden mensen ondervraagd, die daadwerkelijk met Amelia contact hadden gehad, oftewel wetenschappelijke informatie konden leveren. Alle theorieën over vermeende spionage- complotten werden van meet af aan kritisch benaderd. Men concentreerde zich volledig op bestaande en controleerbare informatie in officiële archieven. Hoofdmoten hierin vormden de officiële dossiers van de NAVY, vliegtuigfabrikant Lockheed en het vastge legde radioverkeer van PanAm in de bewuste periode. Overigens werden ook archieven in Enge land en Australië geraadpleegd. Naar Neder landse archieven (wat er over is van het KNILM archief bijvoorbeeld), werd vreemd genoeg nooit gevraagd. Maar daarover later. Het zou te ver voeren om alle bronnen en het daar gewonnen materiaal op te sommen. Beperken wij ons tot de voornaamste vond sten en conclusies van Richard Gillespie (uit voerend hoofd van TIGHAR)die in septem ber 1989 en september 1991 twee expedities leidde naar Nikumaroro (het vroegere Gard- ner-atol). Hij en zijn team hebben er alles aan gedaan harde bewijzen voor hun stelling te verzame len, dat Amelia en Fred hun vlucht beëin digd hebben op het v.m. Gardner. Een gron-

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 5