De aankomst van Amelia Earhart in Bandoeng, verwelkomd door een Indische Fokker C.X. gestoten, want als alles klopte kon het kistje alleen nog maar afkomstig zijn van de Elec- tra van Amelia Earhart. Ijverig speuren had n.l. als resultaat dat slechts drie vliegtuigen vóór de oorlog in de nabijheid van- of boven Gardner waren geweest. Het vierde moest - volgens Gillespie's theorie- de Electra zijn geweest. Aangezien geen van de drie vlieg tuigen was neergestort bleef alleen de con clusie over dat het kistje afkomstig moest zijn uit Amelia's Electra. Tenzijje echt in de archieven gaat graven en dan ontdekt, zoals Gillespie deed, dat het boekenkistje afkom stig is van een B-24D Liberator. Deze vroege versie van het toestel had zo'n boekenkistje ingebouwd met nog daarop het PBY onder deelnummer. Later kregen de Liberators eigen boekenkistjes. Zo duurde het drie jaar voordat men zeker heid had. (In de buurt van het Sidney-atol was in l43 een Liberator neergekomen; maar dat ligt toch nog 350 km verderop!) Een teleurstelling natuurlijk, maar wèl een bewijs van de grondigheid waarmede te werk werd gegaan. Maar er is meer gevonden tijden de twee expedities, o.a.: - een linker zool van een dameshak, - een stuk geisoleerde radiodraad, - een deel van een thermometer, - een deksel van een potje met een middel tegen maagklachten, - een stuk Aclad aluminium plaat. Maar keren wij nog even terug naar een aan tal opmerkelijke ontdekkingen en getuige nissen die tijdens het verloop van jaren van onderzoek naar boven kwamen. EERSTE SPOREN We zagen al dat een verkenningsvliegtuig van de Colorado op 9 juli 1937 over Gardner was gevlogen en in zijn rapport vastlegde dat "sporen van recente bewoning zichtbaar 7

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 7