lijk zonder voldoende uitrusting en drinken. DE GEVONDEN VOORWERPEN De gevonden Japanse namaak-Ronson kan net zo goed in Japan als in Amerika gekocht zijn. Enig vast aanknooppunt geeft deze vondst niet, hoewel de vraag blijft hoe deze aansteker op zo'n afgelegen atol kon komen. Heel anders ligt het met de aluminium plaat. Deze meet 64 bij 48 cm en is 1,3 mm dik. Er zitten gaten in voor 92 klinknagels, met afstanden van 2,4 cm. Een klinknagel zit nog op zijn plaats. In de hoek van dit stuk werd een rest antennedraad gevonden. Het stuk metaal lag aan de rand van de vegetatie bij de westelijke strandrand, naast de resten van een uit golfplaten bestaand provisorisch onderkomen, dat in 1938 daar door de Brit ten was opgetrokken. De plaat is waarschijnlijk tussen de eerste expeditie in '89 en de tweede in '91 bij een geweldige orkaan die over het eiland raasde vanonder het zand blootgelegd. In samen werking met Alcoa Aluminium, het National Air and Space Museum, de National Board of Transportation en voormalige medewer kers van Lockheed zijn twaalf punten van overeenkomst gevonden met een stuk bepla ting van de onderkant van de Lockheed Electra. Om niet te zeer in technische details te tre den, komt het samenvattend hierop neer: soort aluminium, afstanden tussen de klink nagels onderling, dikte van de plaat, door snede van de klinknagels, bewerking van het metaal, type klinknagel etc. komen overeen met het aluminium dat gebruikt werd voor de Electra van Amelia Earhart (aluminium type 24ST ACIAD). De gevonden antennedraad is in ieder geval identiek aan Amerikaanse antennedraad uit de dertiger jaren. Hoe het ook zij, de kwalifikaties duiden in ieder geval op vliegtuigonderdelen van vóór 1940. De resten van de zool van een een linker schoen en een daarbij behorend koperen ringetje om veters door te steken werden ook nauwkeurig onderzocht. In de nog intact zijnde hak werden de letters "Guaran teed Pat. Pending, Cat's Paw Rubber Co. USA" aangetroffen. Het model en het gebruikte lettertype duidden op een dames schoen, maat 9 (USA). De gevonden hak is ter reparatie van de oorspronkelijke door een schoenmaker er overheen genageld. Uitvergrote foto's van Amelia's linker schoen, voor haar vertrek op Lae (Nieuw Guinea), tonen duidelijk een recent herstel de hak. Tesamen met het koperen ringetje werden deze stukken door de medewerkers van de "Cat's Paw" afdeling van de Biltride schoen fabrieken geïdentificeerd als afkomstig van de linkerzool van een tiengaats dames schoen, model Blucher, serie Oxford maat 9. Amelia Earhart, zo bleek uit vele foto's, droeg zulke schoenen! Een paar Engelsen die op Gardner kwamen, alsook de Amerikanen die er later bivakeer den, droegen wegens het messcherpe koraal heel andere, zwaardere schoenen. Overi gens waren dat allemaal mannen. De inlanders liepen blootvoets. Bovendien is er, voor zover na te gaan, nooit een westerse vrouw op het atol geweest. Er spreekt dus veel voor dat men een frag ment van een van Amelia Earharts's schoe nen heeft gevonden. Op de gevonden aluminium dop van een flesje was een vaag logo zichtbaar, dat na intensief speuren bij het US Patent Office en met wat hulp van pharmaceutic! thuisge bracht kon worden bij de William Warner Compagny, die midden jaren dertig een medicatie tegen maagklachten op de markt bracht. Het is bekend dat Amelia tijdens haar wereldvlucht meermaals over een opstandige maag klaagde, o.a. in Ned. Indië. Op zich is dit geen keihard bewijs, er werden tienduizenden van deze flesjes verkocht. Maar alweer: hoe komt zo'n flesje op zo'n Godvergeten atol terecht? Een stuk van een thermometer leverde, bij gebrek aan zichtbare opdrukken, weinig op. Een andere opmerkelijke vondst is een gedeelte van de frontplaat van een zender, waarin de uitsparingen voor twee meters nog duidelijk zichtbaar zijn. Met behulp van musea (o.a. het Smithsonian), collectio neurs van oude zenders en weer een hoop 9

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 9