Millet motorfiets met rotatiemotor in het achterwiel. vaart moet onbetwist de Australiër Lawrence Hargrave (1850-1^915) worden gerekend. Deze man hield zich aanvankelijk bezig met het bouwen en beproeven van z.g. kastjesvlie gers. Later maakte hij vliegtuigmodellen, waarbij de propeller door vooraf opgewon den rubberstrengen werd aangedreven. In een volgend stadium construeerde hij eigen handig kleine stoommachientjes om de pro pellers van de modellen aan te drijven. In 1889 ontwierp hij een motortje, waarmee de krukas stilstond en de cilinders roteerden. Dit apparaatje woog slechts 2.125 gram en maakte 456 toeren per minuut. Hargrave voelde er niets voor om patent op z'n rotatie motor aan te vragen; hij vond de motor onpractisch en zag daarom van verdere ont wikkeling ervan af. Had hij wel patent aange vraagd, dan zou hij hoogstwaarschijnlijk nul op het rekwest hebben gekregen omdat een zekere Felix Theodore Millet zulks reeds in 1888 had gedaan. Deze in 1844 geboren Fransman was begaafd met een meer dan normale technische knobbel. Hij bouwde voort op het principe van de verbrandings motor zoals destijds gelanceerd door z'n landgenoot Etienne Lenoir, die reeds in 1862 met een - van een gasmotor voorzien - vierwielig vehikel de 10 km lange afstand van Parijs naar Joinville aflegde. Millet verscheen in 1892 publiekelijk met een driewielige motorfiets. In het voorwiel had hij een door hem ontwikkelde vijfcilinder rotatiemotor gebouwd, waarvan de cilinders als spaken fungeerden. Om de motor enigzins te beschermen tegen de schokken, die het onafgeveerde voorwiel te verduren kreeg van de kuilen en gaten in de slecht geplaveide straten, had hij de cilinderkoppen met stro ken verenstaai aan de velg verbonden. Op deze wijze hoopte hij een min of meer soepe le ophanging van de motor te verkrijgen. Een volgende motorfiets voerde hij tweewie lig uit, nu met de rotatiemotor in het achter wiel. Hoewel hem patent op z'n uitvinding was verleend, sloeg hij alle aanbiedingen om z'n motor in serie te bouwen af. Nadat hij aan lager wal was geraakt en in een schuurtje woonde, dat tevens als werkplaats diende, leek hij in te gaan op een aanbieding van een Engelsman. Toen hem duidelijk werd, dat hij zich moest verplichten om in Engeland te gaan wonen, haakte hij af. In het begin van deze eeuw verviel hij in zodanige armoedige omstandigheden, dat hij z'n patentrechten 18

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 18