De Airspeed Oxford in de naoorlogse M.L.D. Op 28 september 1945 verzocht de Minister van Marine J.M. de Booy, de Nederlandse marineverbindingsofficier in Londen inlichtingen bij de Britse Admiralty in te winnen aangaande de mogelijke overname van drie vliegtui gen inclusief de nodige uitrusting en onderdelen. Deze toestellen zouden worden bestemd voor de uitvoering van communicatievluchten ten behoeve van stafofficieren. Tevens zouden ze dienst kunnen doen voor het onderhou den van de vliegvaardigheid van officieren-vlieger en waarnemers, die bij de Admiraliteit waren geplaatst. Genoemde drie vliegtuigen met hun onderdelen etc. zouden eventueel in bruikleen kunnen worden genomen. Het lag in de bedoeling de te vormen flight, uitgerust met deze verbindingsvliegtuigen, met het nodige grondper soneel op het Britse vliegveld Heston te stationeren. De Britse Admiralty bleek aan de Nederland se aanvraag te willen voldoen en bood drie Oxford-vliegtuigen ter overname aan. Een inspectie van de toenmalige KLTZ J.M. van Olm gaf als resultaat, dat de aangeboden Oxfords zich in goede staat bevonden. Het waren drie toestellen, die deel uitmaakten van de Admiralty Communications Flight en als zodanig nu overbodig waren geworden. Eind januari 1947 volgde pas de definitieve ministeriële machtiging tot aankoop van deze toestellen, mits de koopprijs de som van £St. 4,000.- niet te boven ging. Intussen waren reeds begin 1946 drie Oxfords van de Royal Navy/Fleet Air Arm t.b.v. de M.L.D. in het Verenigd Koninkrijk in bruikleen ont vangen. Dit waren de DF505, HM974 en LX282. De toestellen dienden als eerste uit rusting van een flight, die deel uitmaakte van het op 16 januari 1946 pas in dienst gestelde Vliegkampschepen Detachement. Dit VKS- Detachement was op zijn beurt weer een onderafdeling van het Royal Navy Squadron No. 701 en was voorlopig op het vliegveld Heston in Middlesex gebaseerd. In februari werd de HM974 vervangen door Oxford PZ934, aangezien eerstgenoemd toestel nabij Bedford een gedwongen landing had moeten maken, waarbij het ernstig bescha digd werd. Met de Oxfords werden vanuit Heston regel matig vluchten uitgevoerd naar Valkenburg, Eindhoven, Schiphol, Dale, St.Merryn en andere bestemmingen in het V.K. Vanaf juli 1946 worden in diverse vliegboeken van ex- marinevliegers drie Oxfords vermeld, die uit eindelijk door de Koninklijke marine wer den aangekocht. Dit waren de PH144, PH184 en PH308, welke tevoren bij de Royal Navy in de reeds genoemde Admiralty Com munications Flight hadden dienst gedaan. In mei 1947 werden de drie Oxfords, nog steeds voorzien van hun Britse registraties, definitief op de toen nog geheten vliegbasis Valkenburg gestationeerd. Zij deden dienst als dual trainer, voor het maken van foto- vluchten en communicatiedoeleinden. Al spoedig volgde indeling bij het 320 Squa dron (datum niet bekend)dat deze toestel len evenals de toen ingedeelde Mitchells voor "algemene diensten" gebruikte. Toege paste registraties waren A.l (1.1) t/m A.3 (1.3); wanneer de oorspronkelijke Britse serials door deze marinekenmerken werden vervangen, is niet bekend. Na de indienststelling van VSQ 5 werden de Oxfords naar dit squadron overgeheveld en ontvingen ze de registratie R.l (18.1) t/m R.3 (18.3). In de loop van hetzelfde jaar 1951 werd het squadron om onbekende redenen 26

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 26