Nieuw-Guinea expeditie van start Op zoek naar de verloren jachtvliegtuigen van het 120 Squadron van de Militaire Luchtvaart van het KNIL. Max Ammer bij het wrak van een Japanse "Zero" jager in Nieuw-Guinea. Op 22 juni j.l. is bij Sorong (op het schiereiland "de Vogelkop" op Nieuw-Guinea) het eerste deel van een expeditie onder leiding van Max Ammer van start gegaan. Voor het Militaire Luchtvaart Museum zoekt hij naar P-40 Kittyhawk jachtvliegtuigen uit de Tweede Wereldoor log van 120 Squadron ML-KNIL. In 1943 werd het 120 Squadron opgericht om Australië te verdedigen tegen de Japanse opmars. In 1944 werd het squadron naar Merauke (Nieuw-Guinea) verplaatst om Japanse stel lingen en schepen aan te vallen. Bij deze missies vlogen de vliegers met hun éénmotorige P- 40N Kittyhawk vliegtuigen soms urenlang over de ondoordringbare oerwouden. Naast het gevaar van Japans luchtafweergeschut was er altijd de dreiging van een noodlanding in de jungle of op zee. Zo gingen tientallen toestellen verloren, waarbij de vliegers ternauwernood gered konden worden. Na archiefonderzoek door het Militaire Luchtvaart Museum en de researcher Max Ammer, werd duidelijk dat er mogelijk toestellen van 120 Squadron te vinden moesten zijn in de dun bevolkte gebieden van Irian-Jaya (Indonesisch Nieuw-Guinea). Ammer had al twee expedities naar Nieuw-Guinea uitgevoerd, waarbij hij tientallen Japanse en Amerikaanse vliegtuigen had gevonden. Het Museum en Ammer besloten tot een verkenningsexpeditie, waarbij de nadruk 28

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 28