Fokker C.X Project is ontvangen van het Imperial War Museum in Londen. Met recht een bijzonder museumstuk want geen enkel museum bleek bereid een dergelijk waardevol object in bruikleen te willen afstaan en we waren al bang dat we waren aangewezen op een replica. De bruikleen kwam uit eindelijk tot stand in ruil voor onze bereidheid om de V-l wederom in museale staat te bren gen. De V-l moet een topstuk worden in de permanente expositie over de Geleide Wapens zoals die operationeel hebben gefunctioneerd in West-Duitsland tijdens de "koude oorlog" en waarmee met de oprichting van een Geleide Wapeneenheid op de vliegbasis De Peel een ein de aan is gekomen. De bouw van de tentoonstellingsruimte in een radome-achtige expositieruimte is voorshands uitgesteld vanwege een tekort aan financiële middelen. Dat de expositie in een aanwijsbare behoefte voorziet staat buiten kijf en we hopen dan ook van harte dat de Koninklijke Lucht macht middelen vrij maakt om een belangrijke episode uit haar geschiedenis te kunnen ten toonstellen Het verloop van het eerste halfjaar rechtvaardigt de hoop dat ook het tweede halfjaar goed zal verlopen hetgeen alleen mogelijk is met de inzet van ons allen. M. Botma Directeur Militaire Luchtvaart Museum In de Nieuwsbrief van april 1994 heeft onze voorzitter gevraagd om financiële adhesie voor het bovengenoemde project. Om dit voor U gemakkelijk te maken, is een bewijs van deelna me ontworpen, waarvan een verkleind copie is ingesloten. Het "echte" bewijs wordt U toegezonden wanneer U tenminste 100,- maar natuurlijk liever meer, aan de penningmeester hebt overgemaakt. Uw naam wordt er dan keurig op gecalligrafeerd en het bewijs wordt U toegezonden. Het register van namen van alle begunstigers wordt later gepubliceerd. Gelukkig ontvingen wij al verschillende spontane stortingen, die straks ook via een bewijs van deelname worden gehonoreerd. Degenen die het drempelbedrag niet of nog niet hebben gestort, zijn wij uiteraard ook zeer erkentelijk. Wanneer onverhoopt het project niet tot stand komt, krijgt U uw geld met aftrek van de gemaakte kosten weer terug. U zult begrijpen, dat het maken van de C.X replica veel moeilijker is dan die van de D.VII en de D.XXI. Voor de D.VII had Fokker een romp in Amerika gekocht, terwijl het overige mate riaal met hulp van het museum en onze stichting werd toegevoegd. Bij de D.XXI waren de fabriekstekeningen nog voorhanden en kon de bouw eveneens weer met assistentie van het MLM en ons tot stand komen. Van de C.X bestaan geen fabriekstekeningen meer; in Finland heeft het Luchtmachtmuseum tekeningen van C.X componenten en mogelijk nog een kale romp, maar met een motorop hanging voor een luchtgekoelde stermotor. Voorts kan Fokker gezien de huidige problemen bij het bedrijf, moeilijk geld voor het project geschikbaar stellen. Verschillende mogelijke sponsors zijn en worden nog benaderd. Het resultaat daarvan zullen 6

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 6