Vliegen met de "Orion" Op de donateursdag 1993 waren als hoofdprijzen voor de verloting door de Koninklijke Mari ne beschikbaar gesteld "een dagje MVK Valkenburg". Dit bezoek hield in een rondleiding, bezoek aan de simulator en mogelijk "echt" vliegen met een Orion. Voorzitter verzocht de secretaris e.e.a. verder af te wikkelen, als datum werd bepaald 28 februari en 1 maart 1994. Per vlucht konden n.l. maximaal 3 winnaars mee en er waren er 5. Met toestemming van MVK Valkenburg mocht ik als 6e fungeren. Helaas op 28 februari kon als gevolg van een technisch defect de vlucht niet doorgaan en dit was eveneens het geval op 1 maart. Daarbij kwam dat de commandant van de Orion enige bedenkingen t.a.v. zijn passagiers had. Wat was n.l. het geval, hij vond hen "te oud". Het punt was, dat men vreesde dat in geval van een calamiteit zijn burger-passagiers niet snel genoeg het toestel zouden kunnen verlaten. Tenslotte is een Orion geen passagiersvliegtuig. Als alternatieve datum werd nu vastgesteld 25 maart, waarbij echter het vliegen zou komen te vervallen. Daar enkelen op die datum niet konden was de MLD zo welwillend een laatste kans te geven op vrijdag 22 april. Het programma voor die dag was: Ontvangst in gebouw Sirius, bezoek Operationele Flight Trainer en bezichtiging P-3C Orion. Aanwezig waren mevrouw Kool, de heren Kool en Berle- mon en ondergetekende. Na ontvangst met koffie werd een uiteenzetting gegeven over de taken van de Orions. Momenteel is er één gestationneerd op Curasao, welke in samenwer king met de Amerikanen wordt ingezet i.v.m. de drugsmokkel in dit gebied. Twee op Sicillië i.v.m. de handhaving van het wapenembargo boven Bosnië en één op Reykjavik. Deze laatste was destijds bedoeld als bestrijder van de Oostblok dreiging, zijn taak is nu dus minder actu eel geworden. De op MVK Valkenburg gestationneerde Orions voeren verkenningsvluchten uit boven de Noordzee. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de simulator. In deze simulator wordt de vlucht bij schemering voortreffelijk nagebootst. Het geeft een gevoel als of men vliegt. Duidelijk waren de contouren van Valkenburg en omgeving waar te nemen. De heer Kool had het genoegen zelf te mogen "vliegen" en maakte een prima landing, dit in tegenstelling tot een van de boordwerktuigkundigen, die opzettelijk een crash-landing maakte. Gelukkig was het gesimu leerd. Een ander spectakel was, het dwars door de verkeerstoren van Valkenburg kunnen vlie gen. Al met al was deze "vlucht" een zeer gewaardeerd alternatief voor het gemis om "echt" met de Orion mee te vliegen. Tenslotte werd nog een bezoek gebracht aan een Orion, indrukwekkend is al de aanwezige apparatuur. Het is mogelijk om in één ruk naar Curasao te vliegen, al vindt de bemanning dat een hele zit. De aanwezigen waren unaniem van mening dat dit bezoek zeer geslaagd was en bedankten de aanwezige MLD-mensen voor hun bereidwilligheid ons e.e.a. te tonen, waarna een ieder vol daan huiswaarts ging. H.J. de Jongsecretaris 9

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 9