De Taylorcraft Auster MK.III april 1960. De komst van de F-102 Delta Dagger werd voorbereid, tussen juli en augustus werden de F-100's uitgefaseerd. Vele werden overge dragen aan diverse Air National Guard een heden in Amerika. De laatste North Ameri can F-100C Super Sabre verliet Soesterberg in september 1960. (wordt vervolgd) G.H.J. Scharringa Minder bekende naoorlogse vliegtuigtypen van de MLD (2) In april 1943 achtte de toenmalige Minister van Waterstaat in het Londense kabinet, Ir J.W. Albarda, het wenselijk voor zijn departement een aantal lichte vliegtuigen aan te schaffen. Verondersteld werd, dat na de bevrijding van Nederland een totale ontwrichting van het treinverkeer en het openbaar ver voer over de weg een snelle wederopbouw danig zou belemmeren. Voor het onderhouden van de noodzakelijke verbindingen bleef dan uitsluitend de weg in de lucht over. Voor het vervoer van autoriteiten, post en lichte vracht binnen het Nederlandse grondgebied alsmede van en naar Engeland, ging de voorkeur van de Minister uit naar de aanschaf van de Miles M.38 Messenger. Het betrof hier een licht eenmotorig verbindingsvliegtuigje, dat plaats bood aan drie inzittenden en vanwege de korte start- en landingslengte bij uitstek geschikt was om vanaf geïmproviseerde airstrips te opereren. Vanwege drin gende orders voor de R.A.F. was de Miles-fabriek evenwel niet in staat om de twintig gevraagde Messengers op korte termijn aan "Waterstaat" te leveren. In plaats daarvan gaf de Munitions Assignment Board te Londen de Minister toe stemming eenzelfde aantal Auster-vliegtuigen aan te schaffen. Echter werd de uitdrukkelijke voorwaarde gesteld, dat de betreffende toestellen uitsluitend voor militaire doeleinden mochten worden gebruikt. Dank zij o.m. de mede werking van de toenmalige Minister van Financiën kon toen tot de aankoop van de twintig Austers worden overgegaan1. Ruim een jaar later werden ze ter beschik king gesteld van de Nederlandse Lucht Transport Dienst, welke bij algemene minis teriële beschikking op 27 juni 1944 was inge steld. Het Directoraat van de Nederlandse Luchtstrijdkrachten (DNLSK) kreeg op dracht de Austers naar behoefte voor militair gebruik in te delen. Nadat eerst zes toestellen ter beschikking van het Militair Gezag waren gesteld, werden de overige veertien Austers door "Waterstaat" per 1 mei 1945 overgedra gen aan het Departement van Oorlog en 16

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 16