briek Fokker op 20 juli 1994, één dag voor het vijfenzeventig jarig jubileum van de fabriek die zoveel heeft betekend voor de militaire luchtvaart. De schilderijen zijn op een voortreffelijke wijze geschilderd door Serge Stone en ik verwacht dan ook dat U allen de expositie komt bewonderen.Tijdens de receptie hoorde ik diverse malen de vraag: "waarom zijn die prachtige kunstwerken niet gebundeld in een boek?". Het antwoord daarop is simpel want de schilderijen zijn eigendom van Fokker en de benodigde gelden voor een boek zijn niet voorhanden. Op dezelfde dag werd het boek "Fokker vliegtuigbewapening" gepresenteerd. Het mooie, gebonden boek is geschreven door de heren Martens en de Vries en is tot stand gekomen op initiatief van de heer H.L. Visser en in dat opzicht past hem zeker een compliment want het boek geeft een goed beeld van de bewapening die door Fokker is gebruikt en is door deze uit gave toegankelijk voor iedereen en het boek hoort zeker thuis in elke luchtvaartbibliotheek. De volgende stap is natuurlijk dat de vliegtuigbewapening fysiek te zien is in het museum in de vorm van een permanente expositie. Heb geduld, er wordt aan gewerkt. Bovendien werd op dezelfde dag de gelegenheidsenveloppe Fokker C.l gepresenteerd. In een beperkte oplage is een speciale editie verkrijgbaar, waarop de handtekeningen staan van drie bekende oud-vliegers van de C.l, waaronder die van onze gewaardeerde penningmees ter. Ze zijn nog te koop in de museumshop "De Brik". Zoals bekend worden in het herdenkingsjaar 1995 veel evenementen georganiseerd die betrekking hebben op de Tweede Wereldoorlog. Het lag derhalve dan ook voor de hand dat de vijf krijgsmachtmusea elk afzonderlijk zich veel moeite zouden getroosten om aandacht te schenken aan dat thema. De conservator van ons museum suggereerde al in 1993 een geza menlijk aanpak voor een grote expositie door de vijf krijgsmachtmusea. De suggestie werd door de andere musea positief ontvangen en het resultaat is dat de musea het Koninklijk Leger- en Wapenmuseum "Generaal Hoefer", het Marinemuseum, het Mariniersmuseum, het Marechausseemuseum en het Militaire Luchtvaartmuseum een grootse manifestatie "50 jaar Bevrijding" organiseren op de vliegbasis Soesterberg van 29 april 1995 tot en met 7 mei 1995. De manifestatie bestaat uit een statische expositie die een beeld geeft van de verrichtin gen van de Nederlandse strijkrachten gedurende de Tweede Wereldoorlog onderverdeeld in zes hoofdthema's, en dynamische activiteiten op het gebied van rollend- en vliegend histo risch materieel. In de eerstvolgende nieuwsbrief wordt U nader geïnformeerd over de mani festatie. COLLECTIE Het transport van de F-15 Eagle met behulp van een Chinook van de RAF is op het laatste moment afgeblazen. Niet vanwege vliegtechnische problemen maar omdat de Engelse lucht macht buitensporige voorwaarden stelde aan de Koninklijke Luchtmacht met betrekking tot de aansprakelijkheid. Jammer, maar we geven de moed niet op en de eerste wegverkenning heeft inmiddels plaats gevonden teneinde het vliegtuig gedurende de kleine uurtjes over de weg naar de eindbe stemming te brengen. Wat U nog niet weet is dat het museum inmiddels een indrukwekkende collectie historische vliegtuigsimulatoren (linktrainers) in de werkplaatsen heeft die door enthousiaste vrijwilli gers en personeel van het museum weer in goede staat worden gebracht. Dankzij de bereid heid van onze donateur, de heer Jaspers, die de simulators in bruikleen heeft gegeven aan het museum, en de wijze waarop hij het linktrainerproject stimuleert, beschikt het museum straks over een unieke en zeer bijzondere collectie. 4

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 4