Als zijn orkestleden drie dagen later in Parijs arriveren, vernemen zij, dat hun leider wordt vermist. Desondanks vindt de A.F.N. Christ mas Show, die niet meer kan worden afgelast, doorgang. Voor wat de shows betreft neemt drummer Ray McKinley de leiding van het orkest over, terwijl arrangeur Jerry Gray de radio-uitzendingen verzorgt. Met het verstrijken van de tijd verdwijnt de hoop, dat Glenn Miller nog in leven is. Van de Norseman en zijn inzittenden is niet het geringste spoor teruggevonden. Evenals bij de mysterieuse verdwijning van Amelia Ear- hart het geval is, zijn er ook om de persoon van Glenn Miller de meest fantatische geruchten ontstaan. Zo gaat het verhaal, dat hij in Parijs door een collega zou zijn ver moord of, dat hij in 1956 in Rhodesië zou zijn overleden. Maar ook, dat hij in New York voor de krijgsraad zou zijn gedaagd wegens vermeende activiteiten op de zwarte markt. Een andere lezing is, dat hij zou zijn overle den tijdens een reis van Parijs naar de Ver enigde Staten. Anderen beweren, dat zijn Norseman op 15 december 1944 door een Amerikaanse jachtvlieger zou zijn neerge schoten. We hebben er geen idee van wat we van deze geruchten moeten geloven. We houden het erop, dat het geheim van Miller's verdwijnen door de golven van de Noordzee omsloten zal blijven en voorlopig niet zal worden prijsgegeven. Nu, vijftig jaar na zijn verdwijning, is Glenn Miller's muziek nog steeds in de belangstel ling. Nog onlangs, op het 1994 Boekenbal, dansten de aanwezigen op de tonen van top pers van weleer, zoals "In the Mood" en "Pen nsylvania 6-5000". Alton Glenn Miller werd op 1 maart 1904 in Clarinda (Iowa) geboren. Hij ontpopte zich als een begaafd trombonist en genoot als arrangeur een uitstekende reputatie. Beken de orkestleiders als Boyd Senter, Ben Pollack, de gebroeders Dorsey en Ray Noble vonden in hem een gewaardeerde medewerker. Maar Miller wilde meer, hij wilde een eigen orkest, met een eigen geluid. In 1937 formeerde hij een orkest, dat echter een kort leven beschoren was. Een jaar later trad hij aan met een nieuw orkest, nu met meer succes, met medewerkers als Al Klink, Alton Glenn Miller. Ray Eberle, Tex Beneke en Chummy Mac Gregor. Glenn Miller's ster schoot omhoog aan het muziekfirmament. Reeds in 1939 bereikte hij de top. Zijn eigen stijl, het z.g. "reed-sound" (vier saxofoons en één klari net), levendig gemaakt door geraffineerde arrangementen, sloeg enorm in. De platen maatschappijen kwamen handen te kort en Glenn verdiende een vermogen. Toen Amerika in de oorlog werd betrokken, moesten de jongelui, die gewend waren een deel van hun zakgeld in Miller grammefoon- platen om te zetten, in militaire dienst. Miller voelde zich verplicht om deze jongelui, waar aan hij z'n vermogen had verdiend, te volgen en nam in 1942 vrijwillig dienst bij de Ameri kaanse legerluchtmacht. In de rang van kapi tein kreeg hij aanvankelijk de leiding over een conventionele luchtmachtkapel. Niet tevreden met de gebruikelijke marsmuziek gooide hij de knuppel in het hoenderhok en 7

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 7