Een Noorduyn Norseman UC-64A-ND 435113. De machine kon met wiel-, ski- of drijveronderstel wor den uitgerust. liet de militairen marcheren op meer swin gende marsmuziek. De speciale arrangemen ten van "Saint Louis Blues" en "Blues in the Night" sloegen in als een bom. Zijn directe superieuren waren er echter niet blij mee. Eén van hen onderhield Miller erover en merkte op, dat de Sousa marsen al in de vori ge oorlog werden gespeeld en dat het zo moest blijven. Miller beaamde dat, maar vroeg de man langs zijn neus weg of de vlieg tuigen uit de vorige oorlog ook nog steeds in gebruik waren. Toen Generaal Henry H. Arnold liet blijken Miller's muzikale uitspat tingen wel te kunnen waarderen, was het pleit gewonnen, de swingende marsen ble ven en Miller, die inmiddels tot majoor was gepromoveerd, kreeg toestemming om een orkest naar z'n eigen idee samen te stellen. Een orkest, dat beroemd zou worden onder de naam "U.S. Army Air Force Band". Met deze band - die op zijn hoogtepunt zeventig leden telde - verzorgde hij regelmatig radio programma's voor de B.B.C. en werden geal lieerde militairen in de legerkampen bezocht. Na Miller's vermissing in 1944 ging de band nog op tournee door Europa en later door Amerika. In november 1945 trad de band voor het laatst op en wel voor President Tru man en Generaal Eisenhower tijdens het National Press Club Dinner en werd daarna gedemobiliseerd. Miller's swingende dansmuziek maakte school, niet alleen in de Verenigde Staten maar ook in Europa. Bekend zijn de succes volle optredens van onze eigen Luchtmacht kapel in de door Glenn Miller geïntrodu ceerde stijl. Het was in 1953, dat Universal International een film over het leven van Glenn Miller uitbracht, waarin James Ste ward en June Allyson de hoofdrollen vervul den en het orkest van Joseph Gershenson als Miller-bancl fungeerde. De film werd een daverend succes, moest keer op keer gepro longeerd worden en circuleerde enige jaren achtereen, ook in Nederland. Nog onlangs werd de film voor de zoveelste keer op het televisiescherm gebracht. De documentaire waarde van "The Glenn Miller Story" was, zoals gewoonlijk, tegenstrijdig en niet vol- 8

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1994 | | pagina 8