De 'bijna' complete romp van een Finse Fokker C.X als blikvanger en stimulator in het museum letterlijk driehoog opgestapeld, keurig gerangschikt en voorzien van registratie kaartjes. Hier troffen wij temidden van tien tallen rompdelen en hele en halve vleugels, canopies, motoren, propellers, banden en wielen, landingsgestellen, pylontanks en motorgondels van vele typen vliegtuigen, een tamelijk gave King Cobra en een hele gave Bristol Blenheim aan Deze verzameling bleek voor een belangrijk deel het resultaat van de activiteiten van museumdirecteur Hannu Valtonen, ex- luchtmachtofficier en voormalig Fouga-, Mig-15- en MIG-21 -vlieger, die gedurende ruim 25 jaar vele bergingsexpedities heeft ondernomen naar de minder toegankelijke en zeer dun bevolkte gebieden van Noord- Finland, waarboven - zoals we weten - in het verleden een zeer intensieve en verbeten luchtslag tussen Russen en Duitsers werd uit gevochten. Tijdens de rondgang door de loods wees men ons trots de plekken waar tot voor kort de restanten hadden gelegen van de Fokker C.X; ten behoeve van ons waren deze stukken overgebracht naar de voormali ge (verwarmde) museumhangar op de vlieg basis Luonetjarvi. Er blijken aanzienlijk meer C.X-delen bewaard gebleven te zijn dan wij hadden ver wacht. In de hangar waren bijeengebracht een rompdeel incl. staartstuk, een ander rompdeel, een rompachterdeel, een groot aantal vleugelrestanten, een landingsgestel, canopy, windscherm, landingslichten, roe ren, hydraulische flapsysteemdelen, een stuurknuppel met remsysteemdelen en vele losse onderdelen. De museumleiding was ons uiterst behulpzaam en bereid alle aanwe zige delen op leenbasis mee te geven als bouwvoorbeeld. Dubbel aanwezige onderde len zouden door ons zelfs kunnen worden behouden. Een betere uitgangssituatie kan men zich nauwelijks denken. Ook het Finse luchtvaartmuseum heeft er overigens baat bij dat ons C.X-project goed en vlot verloopt, aangezien Fokker heeft beloofd een stel vleugels te leveren ten 11

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1995 | | pagina 11