Rome en Athene naar Israel werd overgevlo gen. Met registratie 38 deed het vervolgens een aantal jaren dienst bij de IDFAF (Israel Defense Force Air Force). Van het gebruik door de Israeli's is om voor de hand liggende redenen weinig bekend. In 1961 werd het vliegtuig opgeslagen. Er zijn bronnen, die aangeven, dat de Mustang nog enige tijd dienst deed als speeltje in een kibbutz, het Israeli Air Force Museum bleef in ieder geval de feitelijke eigenaar. RESTAURATIE In maart 1978 ontfermde Israel Itzhaki, een luchtmachtvlieger, zich over het toestel. De restauratie naar luchtwaardige staat kostte zes jaar. Rij de restauratie werden onder meer enige onderdelen van een opgeslagen IDFAF Mustang gebruikt. Voor de liefheb bers van details: deze P-51D-20-NT Mustang met serial "42" werd met (c/n 111-36511 gebouwd en vloog bij de USAAF met serial 44-13228. Een nieuwe Packard Merlin-motor werd bij David Zeuschel, een bekende Ame rikaanse motorshop, gekocht. Op 5 februari 1984 maakte de Mustang met haar nieuwe civiele registratie 4X-AIM vanaf Herzlia haar eerste vlucht na de restauratie. Het werk van Itzhaki was daarmee bekroond. In december 1986 werd de Mustang verkocht aan Novida AB/Flygexpo in het Zweedse Malmö. Kort voor de Kerst van 1986 werd het via Frankfurt afgeleverd en werd het in de oorspronkelijke kleuren met de originele Zweedse serial "Fv26158/K" teruggebracht. Het vliegtuig werd vervolgens vanaf Vasteras ten westen van Stockholm geopereerd. Bijna acht jaar later arriveerde het op Eindhoven. VRIJWEL ORIGINELE STAAT Het vliegtuig is uiteraard niet meer in geheel oorspronkelijke staat. De bewapening is door dummies vervangen en de daardoor vrijko mende ruimte in de vleugels doet dienst als bagageruimte. Verder werden de bepantse ring en het radiorack uit de cockpit verwij derd en in de aldus ontstane ruimte werd een tweede stoel geplaatst. Het vliegtuig biedt nu ruimte aan twee personen, die ach ter elkaar zitten. Niet ruggelings, zoals bij een vroegere Nederlandse Mustang het geval was, maar in tandem-opstelling. Omdat het toestel tot nu toe slechts vrij kort civiel is gebruikt (het vloog bij drie luchtmachten), is de uitrusting van de cockpit niet zo zwaar "geciviliseerd" als bij andere hedendaagse zustervliegtuigen. Het kent dan ook geen luxe leren of stoffen bekleding. NEDERLANDS DEBUUT Op 17 september 1994 werd de Mustang voor het eerst, op Eindhoven, tijdens het verregende luchtvaartevenement ter gele genheid van de 50e verjaardag van Opera tion Market Garden, aan het publiek getoond. Na gedurende de maanden sep tember en oktober nog aan enkele andere evenementen te hebben meegedaan is de Mustang voor winteronderhoud weer in Zwe den. Volgens plan zal het in 1995 weer met regelmaat vanaf Eindhoven te zien zijn, nog steeds in een Nederlands kleurenschema. Daarmee wordt dan vooral de geschiedenis van de militaire luchtvaart in Indië levend gehouden. Coert Munk 15

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1995 | | pagina 15