Er valt veel te herdenken in deze tijd Pearl Harbour, 7 december 1994 Vandaag, 53 jaar geleden, vond de Japanse verrassingsaanval op de Amerikaanse vloot in Pearl Harbour plaats. Mijn echtgenote en ik namen tijdens onze stopover in Hawaii op weg naar Nieuw Zeeland, deel aan de herdenking van de ca. 2400 mannen en vrouwen van de Amerikaanse krijgsmacht die hun leven lieten bij deze aanval. Hoogtepunt daarbij was het bezoek aan het USS Arizona Memorial. Dit is opgericht boven het wrak van de Arizona, één van de zeven slagschepen die in de ochtend van zondag 7 december 1941 als gevolg van de Japanse luchtaanvallen ten onder gingen. De Arizona werd daarbij door een voltreffer in een munitiemagazijn getroffen en zonk in minder dan 9 minuten met 1177 opvarenden. Hun namen staan vermeld op het monument dat midscheeps boven het wrak van het slagschip is opgericht en dat hun laatste rustplaats aangeeft. Met heel veel anderen brachten wij een saluut aan hun door een strookje papier met de naam van één der opvarenden tesamen met een kleine orchidee op het zeemansgraf te werpen. Ons papiertje vermeldde de naam van Seaman First Class Henry Clarence Echternkamp, ongetwijfeld van Europese afkomst. De plechtigheid trok vele belangstellenden die, naast de herdenkingsceremonie ('s ochtends om 07.55 uur, het tijdstip van de eerste Japanse aanval), met grote aandacht luisterden naai de persoonlijke belevenissen van een aantal veteranen op 7 december 1941. Onder de aanwe zigen waren heel veel Japanse toeristen. De herdenking kwalificeert de gebeurtenissen op 7 december 1941 als "Daybreak to Destiny". Zeer toepasselijk dunkt mij; immers hetgeen bij de dageraad van 7 december 1941 werd aan gericht was aanleiding tot het toetreden van de V.S. van Amerika in het wereldconflict en daarmee tot de uitkomst van die strijd ten gunste van de geallieerde naties. Nederlanders richten hun aandacht bij herdenkingen vooral op hetgeen zich in de jaren '40- '45 in ons land en in Europa heeft afgespeeld. Het is daarom interessant en leerzaam te erva ren hoe, 53 jaar later en "on the spot", de aanval op Pearl Harbour met zijn enorme invloed op het verloop van de tweede wereldoorlog, wordt beleefd en herdacht. Ongetwijfeld positief en met eerbied voor hen die hun leven er bij lieten. In het nieuwe jaar worden ook in Nederland vele herdenkingen gehouden. In dat verband is de komende manifestatie van de militaire musea op Soesterberg van betekenis. Ik ben ervan overtuigd dat de bijdrage van het Militaire Luchtvaart Museum daaraan een goed beeld zal geven van de rol van de militaire luchtvaart in de strijd om onze vrijheid. Die bijdrage is immers een afspiegeling van de totale collectie van het museum. Die in stand te houden, uit 3 EEN UITGAVE VAN DE STICHTING VRIENDEN VAN HET MILITAIRE LUCHTVAART MUSEUM

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1995 | | pagina 3