se armada, die nog werd bijgestaan door 32 grote vliegboten, die samen met drijver- en carriervliegtuigen de verkenningen zouden doen, terwijl op 500 mijl van Hawaii een kor don van tenminste 16 onderzeeboten de Amerikaanse carriers moesten onderschep pen. USNavy bevelhebber in de Pacific Admiraal Nimitz liet zich niet misleiden. Hij wist ENTERPRISE en HORNET, juist terugko mend van de aanval op Tokio, in april 1942 uitgevoerd door B-25 Mitchell Army bom menwerpers, klaar te hebben. Er was aan de Britten om een carrier gevraagd, maar geen was er tijdig gereed. YORKTOWN, die naar zeggen nog drie maanden diende te worden gerepareerd na de schade opgelopen in de Koraalzee, werd in enkele dagen opgelapt en alsdus had de USNavy drie carriers met 238 boordvliegtuigen (Wildcats jagers, Dauntless duikbommenwerpers en Devastator torpedo vliegtuigen), ondersteund door 8 kruisers, 17 torpedobootjagers, 2 tankers. Voorts waren er 25 onderzeeboten, die een kordon om Midway moesten vormen. Schout-bij-nacht Fletcher scheepte zich in op de YORKTOWN als TaskForce TF 16; hij was ook de bevelhebber van de hele actie. Schout-bij-nacht Spruance ging aan boord van de ENTERPRISE en voerde het bevel over TF 17, waaronder ook de HORNET viel. Voorts hadden de Amerikanen op Midway 21 verouderde Brewster Buffalo en 7 Wildcat jagers, 17 verouderde Vindicator en 16 Dauntless duikbommenwerpers met een merendeel van niet afgeleste vliegers. Voorts waren er 6 nieuwe Avenger torpedovliegtui gen (passanten) en 32 Catalina vliegboten. Van de USArmy Air Force waren er 19 B-17 Vliegende Forten en 4 Marauders middel zware bommenwerpers. Een bataljon mari niers zorgde voor de verdere verdediging. Toen de Amerikanen wisten dat Yamamoto onderweg was, begon op 30 mei 1942 een dagelijkse patrouille van 11 Catalina's tot op een afstand van 700 mijl van Midway, met apart één Catalina, die naar de meest denk bare positie van de vijand vloog. De Vliegen de Forten namen in de middag die verken ningen deels over. Op 30 mei waren ook TF 16 en TF 17 uitgeva ren in noord-westelijke koers. Doordat het kordon van Japanse onderzeeboten nog niet geheel was betrokken werden zij niet opge merkt. Japanse vliegboten die van de French Shoals (ondiepten) door onderzeeboten zouden worden bevoorraad, ontdekten bij aankomst daar twee Amerikaanse vliegtuigmoeder schepen. Die aanvallen zou de operatie weg geven, zodat zij ongemoeid werden gelaten. Het gaf een bres in de Japanse verkenning. Op 3 Juni 09.00 uur zag de apart uitgezon den Catalina de invasievloot, waarop B-17's van grote hoogte een aanval deden, die mis lukte. Op 4 juni 01.15 uur vielen vier Catalina's ieder met een torpedo de transportschepen aan. Een tanker werd beschadigd. Ondertus sen had de Japanse vloot met mist en zware zee te kampen, zodat navigatie en verken ning niet optimaal waren. Op 4 juni 04.30 uur liet admiraal Nagumo van zijn vier carriers een 'strike' afvliegen op Midway. Tegelijk moesten drijvervliegtuigen sectoren verkennen om de Amerikaanse car riers te vinden. De sectoren werden echter niet goed gedekt door het falen van een kata pult en enige motoren van de vliegtuigen. Vervangers werden niet uitgestuurd. Om 05.25 uur zag de apart uitgezonden Cat alina de Japanse 'strike', rapporteerde die met gevolg dat schout-bij-nacht Spruance besloot de geplande 'strike' te vervroegen, zodat juist wanneer de Japanse vliegtuigen op hun carriers zouden landen, die aan te vallen. Tegen 06.00 uur pikte de radar van Midway de aanvallers op en werden alle operationele vliegtuigen bewapend de lucht in gestuurd om ten oosten van Midway te cirkelen in afwachting van orders. 20 Brewsters en 6 Wildcats gingen de vijand tegemoet, 15 van hen werden door de veel betere Zero's meteen afgeschoten, 7 werden zwaar bescha digd. Toen de Japanse toestellen weer tegen 07.00 uur naar hun schepen terug gingen, waren de voornaamste posities getroffen en lag Midway te branden. Slechts 7 Japanners wer den neergehaald. Terwijl de aanval aan de 16

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1995 | | pagina 16