vliegtuigen tot 07.00 uur. Voorts zond hij 18 Wildcats ter luchtverdediging de lucht in, terwijl er 18 op dek op standby werden gehouden ter aflossing. Daar hij wist dat hij geschaduwd werd (door de verkenner van de TONE) liet hij de aan val in vier groepen uitvoeren, zodat een gecoördineerde aanval niet mogelijk werd. Dit besluit nam hij, daar de Devastators anders amper naar hun schepen konden terugkomen. Ondertussen werden de door YORKTOWN uitgezonden verkenners teruggeroepen en richting vijand gevaren; een 'strike' moest ten 08.38 uur afvliegen, bestaande uit 17 Dauntless duikbommenwerpers, 12 Devasta tor torpedovliegtuigen en 6 Wildcats. 20 duikbommenwerpers en een gelijk aantal Wildcats hield schout-bij-nacht Fletcher ach ter in geval er nog meer dan de twee Japanse carriers zouden worden verkend. Toen 35 duikbommenwerpers en 10 Wild cats van de eerste Amerikaanse 'strike' boven de gegiste positie van de vijand kwamen, bleek de zee leeg. Het bericht van de Catali- na bleek een fout te hebben van 40 zeemij len. Er werden zoekslagen gemaakt. Met wei nig brandstof keerden de vliegtuigen terug op de HORNET, waar zij vandaan kwamen, of landden op Midway; alle 10 Wildcats en 2 duikbommenwerpers moesten door benzi- ne-tekort in zee landen. 15 van HORNET'S Devastator torpedovlieg tuigen waren ook de weg kwijt, maar door toevallig Noordwaarts te vliegen zag de leider de Japanse carriers en ging tot de aanval over; de Japanse afweer had hen ook gezien; alle 15 werden neergehaald. Er was maar één overlevende, ltz 3 Gay, die gewond zijn vlieg tuig nog in zee wist te landen en daarna oog getuige werd van de Slag bij Midway! Juist toen de rook was opgetrokken arriveerden 14 Devastators om een torpedo-aanval te doen vooral op de KAGA. Zero's en luchtaf weer sloegen de aanval af. Slechts 4 Devasta tors ontsnapten. Tot verbazing van de Japan se marinemannen kwamen daarna nog 12 Devastators (van YORKTOWN), die alle wer den neergehaald. De 6 escorterende Wild cats raakten in een melée met Zero's; één werd neergehaald, de anderen wisten met zware schade naar hun schip terug te komen en waren verder onbruikbaar. Van de 41 uitgezonden torpedovliegtuigen waren er nog 4 over; geen enkele torpedo had doel getroffen! Toch leverden deze vliegtuigen een bijdrage aan de overwinning. Doordat zij namelijk continue werden aange vallen door Zero's waren er geen Zero's op grote hoogte; en die nog in de lucht waren hadden niet voldoende benzine daar te komen! Wat was het geval? De 33 Dauntless duikbommenwerpers van de ENTERPRISE waren om 09.30 uur op de gegiste positie gekomen, vonden de zee leeg, waardoor de leider, ltz 1 Mc Clusky, besloot naar koers Noord te draaien. Ineens zag hij om 09.55 uur een Japanse torpedobootjager, ging diens koers voorliggen en zag daarop de Japanse vliegkampschepen. Meteen doken de Dauntless's onder een hoek van meer dan 65 graden op de waarlijk verraste vijand. De AKAGI werd getroffen door twee bommen en er waren een aantal nearmisses. De op dek en in de hangar staan de vliegtuigen raakten in brand, benzine lek te en maakte er een inferno van. Om 10.46 uur moesten admiraal Nagumo met zijn staf een heenkomen zoeken naar de jager NAGARA. De KAGA kreeg vijf voltreffers en vijf near misses. Eén bom doodde allen op de brug. Er ontstond, zoals op AKAGI een gelijk infer no, doordat vliegtuigen in brand raakten en munitie en bommen ontploften. Het schip was tot zinken gedoemd. Terwijl de eerste Dauntless's uit hun duik optrokken kwamen die van de YORKTOWN. Die waren veel later gestart, maar hadden de positie van de vijand anders ingeschat. Om 10.25 uur doken zij op de SORYU, die door drie bommen en een aantal nearmisses in brand raakte, stil kwam te liggen en na twin tig minuten moest worden verlaten. Onderweg terug joegen twee Zero's op Mc Clusky. Hij bleef een paar meter boven het water vliegen. Eén Zero werd nog door de schutter neergeschoten, de ander brak zijn aanval na enige pogingen af. McClusky had met zijn vliegtuigen echter een probleem. De ENTERPRISE en HOR NET hadden vanwege de heersende wind 18

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1995 | | pagina 18