De Fokker D.XVI 275 van de Jacht Vliegtuig Afdeling. waren. Dat was echter in de begintijd van de D.XVI en onze oefening speelde in de lente van 1938, toen zich al wolken begonnen te vor men aan cle vaderlandse horizon. De D.XVI was toen negen jaar oud en het zou hem niet gegeven zijn twee jaar later zijn nummertje mee te spelen. 'HEIN' EN 'DE POEL' We zouden dus naar Groningen gaan. We hadden alles zo'n beetje van tevoren bepraat en wat de parade formatie betreft op de grond naast elkaar lopend alle figuren 'gevlogen'. Het was geen gezicht, zoals de kapitein daar met ons aan weerszijden schuin achter zich lopend, zijn hand op zijn hoofd legde, waarop wij naast elkaar kwamen op een drafje (line abreast). Een gebalde vuist was het 'gesloten blok van negen' en vuist op het hoofd 'line astern', met het hoofd schudden betekende uit 'line astern' weer in 'close vic' gesloten V verband. En dat allemaal op het gras tussen hangar V en VT op Schiphol met een ernst een betere zaak waardig - neen beslist niet, want er was voor ons en geen betere zaak dan de Jachtgroep van de kapitein Van Weerden Poelman en twee jaar erna in de mobilisatie, de leJa.V.A. van de kapitein Hein (Schmidt-Crans). Later werd uitgemaakt, dat er niet in groot ver band met negen Ja.V.A.-vliegtuigen zou wor den geparadeerd, maar dat wij naast een escadrille van de verkenningsgroep moesten opsluiten tot een machtige formatie. Eerst zouden we echter een gezellig robber tje vechten boven de rand van Groningen. Dat lukte prima. De vijand kwam uit Fries land in open oorlogsformatie, 25 meter tus senruimte. Wij zaten hoog, twee plukjes van drie, die de linker- en rechtervleugel van de formatie zouden attaqueren. Daar maakte het toestel van de leider de waggelende beweging en daar ging de 275 over een vleu gel loodrecht op zijn neus naar de vijandelij ke escadrille, gevolgd door de 283 en mijn 286. MASSA-SLACHTING Het moet voor de vliegers van de C.V.-en een akelig gezicht zijn geweest om zes gierende D.XVI's dwars door de formatie te zien komen duiken. Ze wisten niet, dat wij van tevoren de zaak onderling hadden verdeeld, 11

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1995 | | pagina 11