Amerikanen (o.m. Doolittle, de befaamde vlieger uit WOII), de Britten en de Italianen. Uiteindelijk bleven de Britten en Italianen over. In 1931 won het VKde trofee voor goed met een Supermarine S 6, een voortgezet ontwerp van R.Mitchell, dat met een tot over de 2000 pk opgevoerde Rolls Royce motor voor die tijd ongelooflijke snelheden haalde n.l. rond 650 km/u. Dit was de inleiding tot de Spitfire, waarvan enkele ter geproeving op drijvers werden gezet. De Italianen lieten zich echter ook niet onbetuigd. Hun inschrijving betrof de Macchi Castoldi met een 3100 pk Fiat motor, die echter door technische problemen niet tijdig kon mee dingen. Zou dat wel het geval zijn geweest, dan zou de historie anders zijn gelopen. In 1933 haalde dit vliegtuig een wereldsnelheid- record van over de 700 km/u. Aan de race waren steeds grote risico's verbonden. Niet alleen dat er technisch veel fout ging, doch ook de start en landing op het water waren riskant. Boze tongen beweren daarom, dat de Italianen liefst de vliegers uit de geledin gen van de onderofficieren recruteerden... VERDERE ONTWIKKELINGEN Concentreerde men zich op het ontwikkelen van drijvervliegtuigen voor gebruik vanaf grote oorlogsschepen, toch kwamen er ook grotere van dergelijke toestellen, die van de wal opereerden, zoals de Dakota, de Junkers Ju52 e.a., doch die nimmer in grote aantal len werden gebruikt. Terzijde zij genoemd de Short Mavo 4-moto- rige vliegboot (waaruit de Sunderland voort kwam), die als moedervliegtuig boven zich een 4-motorig Short Mercury drijvervliegtuig in een wieg meenam. Na met behulp van alle motoren gestart te zijn, en het afvliegpunt voor de Mercury werd bereikt, werden daar van de motoren gestart en kon dat zijn eigen weg gaan om toen onbereikbare afstanden te overbruggen. Tegen het begin van de Tweede Wereldoor log hadden vooral de Amerikaanse en Japan se Marine drijvervliegtuigen op hun schepen geëmbarkeerd. Had de USNavy zich daarbij beperkt tot het uitvoeren van verkenningen en artilleriewaarneming, en in beperkte mate tot bommenwerpen, de Japanse Marine ging nog verder en had ook jachtvliegtuigen, voorzien van drijvers in dienst, zoals de befaamde Zero, die vaak met succes werden ingezet tegen inferieure vijanden. Hoe dan ook, ieder drijvervliegtuig was door die drij vers de mindere van een zelfde type toestel met wielonderstel. Het drijvervliegtuig kwam ook op onderzee boten. Bij de USNavy en de Royal Navy bleef het eigenlijk bij experimenten, die soms tra gisch afliepen met verlies van schip en bemanning (RN ozbt M-2). Speciale aandacht verdient deze ontwikke ling bij de Japanse Marine, die in 1941 11 onderzeeboten had met kleine Yokosuka E14Y1 ééndekker verkenners, die opvouw baar in een waterdichte hangar aan dek kon den worden meegevoerd. In 1945 waren er 27 onderzeeboten met een vliegtuig aan boord in dienst. Na gereed te zijn gemaakt werd het vliegtuig met een katapult wegge schoten. Met deze vliegtuigen werden verkennings vluchten gemaakt o.m over Pearl Harbor en over geallieerde bases in de Aleouten, Austr alië, Nieuw Zeeland, Madagascar en Oost Afrika. Meeste publiciteit kreeg een actie ondernomen aan de Amerikaanse Oostkust, waarbij twee kleine bommen werden gewor pen op een bos in Oregon om dat in brand te steken. De aanval had geen militair, maar wel enig psychlogisch effect. Pas na de oorlog bleek, dat de Japanse Mari ne reuze onderzeeboten van over de 5000 ton in dienst had, die met meerdere vliegtui gen konden worden uitgerust. Vier daarvan hadden een speciale opdracht. De vliegtui gen waren Aichi Seiran's duikbommenwer pers, opvouwbaar gemaakt om in de hangars te passen en die na gekatapulteerd te zijn met een zware bommenlast van 750 kg, of een torpedo van dat gewicht, bedoeld waren om de sluizen van het Panama Kanaal te ver nietigen, zodat geallieerd verkeer tussen de Atlantische en Stille Oceaan niet meer moge lijk zou zijn. Na de start zouden de drijvers worden afgeworpen en bij terugkeer zouden de vliegtuigen naast de boten in zee landen, zodat de vlieger kon worden opgepikt. Al onderweg werd de operatie afgelast. Op de terugweg werd één boot door de Amerika- 16

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1995 | | pagina 16