De Japanse Kamikaze-vliegers In de ochtend van 25 oktober 1944 tegen 7.45 uur bereikte op een hoogte van 3000 meter een formatie van vier "Zero's" onder commando van Ltz. Yuhiho Seki de Golf van Leyte (Philipijnen) vooreen uitzonderlijke opdracht. Telkens, als hij met zijn vliegtuig door een wolk was gevlogen, herkende Yohi- ho Seki opnieuw de Amerikaanse oorlogschepen onder zich, heel klein en schijnbaar onbeweeglijk op het grijsblauwe zeeoppervlak. Voor de kust, vlakbij de smalle witte branding, die de begrenzing van water en land duidelijk afte kende, bevond zich een groot aantal transportschepen, kleinere begeleiding schepen en landingsvaartuigen. Wat verder van de kust verwijderd lagen tor- pedobootjagers en vliegkampschepen. Het speet Yuhiho Seki, geen van de grote vliegdekschepen, waarvan hij steeds had gedroomd, te kunnen ontdekken. Deze waren kennelijk elders actief. Ofschoon wat kleiner van formaat, waren deze vliegkampschepen toch voor hem ook aanlokkelijke doelen: "Als het elk van de vier vliegtuigen zou geluk ken een van deze schepen goed te treffen (en waarom zou het met de nieuwe methode niet mogelijk zijn)dan zou de Amerikaanse vloot een gevoelige slag zijn toegebracht. Daarna zullen dan de grote vliegdekschepen door andere speciale eenheden worden aangevallen". Belangrijk was het begin, de invoe ring van de nieuwe aanvalsmethode en het resultaat hiervan. Ondertussen bevond de eerste "Zero" zich loodrecht boven de groep van de vliegkamp schepen, die het meest dicht bij de kust lag. De aanvalsleider keek een ogenblik naar ach teren. Zijn drie kameraden volgden hem. Het moment van actie was aangebroken. Yuhiho Seki wenkte even met de vleugels: een teken, dat door de anderen werd beant woord. Hij drukte de stuurknuppel naar voren en dook in de richting van de carrier in het midden van de groep. Hij kreeg de indruk, dat het zeeoppervlak zich als een schaal uitholde en de schepen zich van elkaar verwijderden. Het dek van het vliegkamp schip werd groter en Yuhiho Seki herkende de vliegtuigen, die op het achterschip ston den samengepakt. Zijn vliegtuig dook met steeds toenemende snelheid met aan het rek onder de romp een bom van 250 kg. Heel spoedig had het de hoogte bereikt, waarop de bom nauwkeurig op het doel zou kunnen worden afgeworpen, echter hij maakte nu geen gebruik van de richtapparatuur. Onbe weeglijk hield hij de stuurknuppel naar voren gedrukt. Het heftige schokken van het als een steen neersuizende toestel deed hem schudden, terwijl hij met wijd open ogen naar het steeds groter wordende doel keek: het dek van het vliegkampschip, voor hem het laatste beeld, dat hij van deze wereld in zich wilde opnemen. In deze laatste secon den, voordat hij met topsnelheid op zijn doel stortte, zouden mogelijk andere gedachten of beelden in zijn geest opgekomen kunnen zijn; niemand weet het. Ongetwijfeld zal hij gepoogd hebben de Amerikaanse marine mannen gade te slaan, hoe deze uiteen sto ven of zich plat op het dek lieten vallen. Dan kwam de explosie, die iedere herinnering zou uitwissen. Ltz. Yuhiho Seki had vrijwillig de grens tussen leven en dood overschreden, naar het voor hem onbekende. Het Amerikaanse vliegkampschip was de "Santee" (CVE 29). De luchtafweer had geen tijd gehad het vuur te openen, het schip geen mogelijkheid voor welke uitwijkmanoeuvre dan ook. Met de explosie van het aanvallende 20

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1995 | | pagina 20