Een van de oudere typen Kamikaze-vliegtuigen, de Aichi D3A2 "Val kazevlieger aangewezen. Men koos hen voor al onder cle studenten in cle Taal- en Rechts wetenschappen; studenten van andere facul teiten waren reeds langere tijd als technici in de oorlogsindustrie werkzaam. Een zeker aantal van deze gedwongen vrijwilligers stond afwijzend tegenover een opleiding tot Kamikaze-vlieger: zij prefereerden uit eigen beweging te sterven: niet uit angst, maar van wege hun recht op menselijke vrijheid. lil de Stille Oceaan, ca. 1500 km zuidweste lijk van Tokyo, ligt het 180 km lange eiland Okinawa. In de opmars richting Japan moest ook dit eiland worden bezet om daarna als basis te dienen voor de landing op Kyushu, het meest zuidelijke eiland van het eigenlijke Japan. Voorafgaande aan de landing werd de kust aan de noordzijde van het eiland door vliegtuigen en schepen gebombardeerd en in een maanlandschap herschapen. Toen oj) 1 april 1945 de eerste Amerikaanse eenheden mariniers aan land gingen was niet één Japanner te bekennen. Het opera tieplan van het Japanse Opperbevel voorzag Foto: via J.B. Pie in een verdediging, geconcentreerd op het zuidelijke deel van het eiland, door een gar nizoen van zestigduizend man in samenwer king met de civiele bevolking van tweehon derdduizend zielen. I Iet mannelijke deel van deze bevolking tussen zestien en zestig jaar zou actief aan de verdediging deelnemen om mede de Amerikaanse opmars te vertragen. Opzet van dit plan was tijd te winnen om door Kamikaze-aanvallen een vernietigende slag aan de vijandelijke vloot toe te brengen. De Amerikanen gingen echter met de grootst mogelijke voorzichtigheid te werk, want bij de verovering van Iwo Jima en de andere eilanden hadden zij kennis gemaakt met de Japanse kunst van verdedigen en de hierbij getoonde grote hardnekkigheid. Behoedzaam werd de opmars op het eiland zuidwaarts voortgezet. Eerst op 5 april 1945 stootte men op de eerste Japanse tegenstand. De eerste massale Kamikaze-aanval, de z.g. "Kikusui", kwam op 6 april 1945. Deze aan val, tevens de grootste in zijn soort, was gericht op de voor Okinawa verzamelde Amerikaanse vloot en de reeds op het eiland 23

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1995 | | pagina 23