De bemande vliegende bom, de Yokosuka MXY7 "Ohka Foto. via J.B. Pie door Kamikaze-aanvallen inmiddels zwaar geteisterd zou zijn. In plaats daarvan werd liet 130 mijl zuidwes telijk van liet eiland Kyushu, door vliegtui gen van een Amerikaanse vlooteenheid, de U.S. Task Force 58, ontdekt en aangevallen. Twee uur lang doken golven van duikbom menwerpers en torpedovliegtuigen zonder ophouden op de "Yamato neer. Temidden van een koepel van veelkleurig vuur van haar luchtafweer voer het kolossale schip, eens de trots van de Japanse vloot, de ondergang tegemoet. Niet lang daarna explodeerde het met een enorme oranjekleurige flits en zonk naar de bodem van de oceaan. Er waren slechts 269 overlevenden van de 2767 kop pen tellende bemanning. De kruiser "Yahagi" en vier torpedobootja- gers ondergingen een zelfde lot. De vier res terende schepen zochten, meer of minder beschadigd, een veilig heenkomen. De Japanse Keizerlijke Vloot had opgehouden te bestaan en met haar was ook de hoop ver vlogen de Amerikaanse opmars tot staan te brengen. Desondanks werden gedurende de slag om Okinawa, die tot 21 juni 1945 zou duren, nog vele aanvallen door "Kamikazes uitgevoerd. Vijfendertig Amerikaanse oorlogsschepen werden tot zinken gebracht: dertien torpe- dobootjagers en tweeëntwintig kleinere sche pen. Van de tien aldaar opererende grote vliegdekschepen waren uiteindelijk acht meer of minder beschadigd. Hoewel de ver liezen aan mensen en materieel aanzienlijk waren, was dit voor de Amerikanen geen reden de operaties bij Okinawa voortijdig te beëindigen. Wel waren zij, zoals zij later zeil hebben toegegeven, hiervan diep onder de indruk. Iedere golf "Kamikazes die opsteeg van de gebombardeerde vliegvelden, deed dit met minder hoop op succes dan hun voorgan gers. De vliegers wisten, dat de ijzeren ring om hun vaderland zich steeds nauwer en vas ter sloot en dat het offer van hun leven nau welijks meer waard was dan zich het gevoel van vernedering te besparen om met eigen ogen te moeten toezien hoe de geheiligde vaderlandse bodem door vreemde indrin gers zou worden geschonden. 25

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1995 | | pagina 25