Gure herfststorm houdt herdenkingsvlucht aan de grond Na uitreiking Harvard enveloppe In de loop van de ochtend op zaterdag 29 oktober 1994 begint het clubge bouw van de Stichting Vliegsport Gilze-Rijen vol te stromen met de leden van de vliegclub en genodigden. Om 12.00 uur werd door de penningmeester dhr. Ir. H. Doppenberg in het Clubgebouw van de SGVR aan de voorzitter van de Stichting Vliegsport Gilze- Rijen dhr. J. Schut de "HARVARD" enveloppe overhandigd, (zie foto). De "HARVARD" enveloppe is de 22ste enveloppe in de serie Nederlandse militai re vliegtuigen, een uitgave van de Stichting Vrienden van het Militaire Lucht vaart Museum. BRIEFING De vice-voorzitter van de SVGR dhr. L. van Voorst begint om iets na enen met veel opti misme toch maar aan de briefing voor de herdenkingsvlucht van de vijftien historische en een achttal nieuwere vliegtuigen van het type Pilatus en F-16. Inmiddels was het har der gaan regenen, stormen en hingen de grijze wolken steeds lager. Pas op het laatste moment zullen we als team van de SVGR beslissen of de vliegtuigen kunnen opstijgen of aan de grond moeten blijven. Vanaf begin 1994 is de vliegclub bezig geweest met het organiseren van de historische vlucht. Als herkenningspunt, het IP, geldt het mid den tussen twee viaducten aan de zuidelijke rondweg van Breda. De toren van de Grote Kerk is bijna honderd meter hoog. De toren van cle Kerk moet onder de linkervleugel worden gehou den en dan kun precies over de Grote Markt vliegen, aldus de woorden van de vice voor zitter. De hoogte waarop de kisten moeten vliegen ligt tussen de 800 en 1000 voet: 240 en 300 meter. Tegen half twee komt de weerman, de Luite nant van Hamburg van de Vliegbasis Gilze- Rijen met het laatste weer. Ik heb sombere berichten zegt hij. Een diepe depressie boven het Zuidoosten van Engeland drijft in een vrij snel tempo naar de lage landen en diept verder in kracht uit. De wolkenbasis is thans zo'n vijftienhonderd voet, maar kun nen op sommige stukken dalen tot zo'n zevenhonderd voet. STORM EN WINDSTOTEN De inmiddels tot storm aangewakkerde wind kan de vliegers parten spelen. Windstoten tussen de 30 en 40 knopen worden er in de middag verwacht. Inmiddels waren er drie Piper Super Cubs opgestegen om boven poolshoogte te gaan nemen. Even later komen de vliegtuigen terug na een rondje vliegbasis te hebben gevlogen. Dit is echt absurd. Vliegen is vrijwel onmogelijk. Inmiddels hebben de vier Pilatussen van de vliegbasis Woensdrecht hun vlucht moeten afzeggen vanwege cle slechte weersomstan digheden. Ook van de basis Gilze-Rijen was inmiddels het bericht binnengekomen, dat de vier F-16 's niet zullen opstijgen. We nemen geen enkel risico, zegt Jan Schut voorzitter van de SVGR. De Dakota en de Mitchel zullen hun glimmend aangezicht nog wel even boven de Grote Markt laten zien en vervolgens koers richting de thuisha ven Schiphol c.q. Eindhoven zetten. Ook de Commodore G.F.A. Macco is met zijn Spitfi re over de Grote Markt gevlogen om vervol gens koers naar de thuisbasis Soesterberg te zetten. Het is thans niet de bedoeling om vol- 8

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1995 | | pagina 8