September/november 1945 T.Mk.lll dual trainers HJ702, HJ705, RR316, RR319 N.F.Mk.ll nachtjagers DD756, DZ687, DZ722, HJ702, HJ705 Februari 1946 T.Mk.lll trainer HJ991 F.B.Mk.lV jachtbommenwerpers NS960, TA537 aldaar enigszins te kunnen voorzien. Een maand later moesten deze plannen weder om worden gewijzigd. Per officieel schrijven d.d. 19 april 1946 maakte de toenmalige Minister van Marine J.M. de Booy bekend, dat "het tot de Koninklijke Marine behoren de 320 Squadron op 1 mei 1946 uit dienst zal worden gesteld". Hel hiertoe behorende vlie gende K.M.-personeel werd tijdelijk ter beschikking van het Ministerie van Oorlog gesteld, teneinde deel uit te maken van een oefeneenheid lichte bommenwerpers onder bevel van de Koninklijke Landmacht. Voor wat betreft het tot 320 behorende grondper soneel beneden de officiersrang werd bepaald, dat dit na een medische keuring zo spoedig mogelijk voor een dienstverband naar Nederlands-Indië zou worden uitgezon den. Ten slotte werd met ingang van dezelf de datum het bij 320 geplaatste landmacht- personeel ontheven van de detachering en weer onder bevel van de KL/LSK geplaatst (20). Zo kwam toch nog onverwacht een ein de aan het bestaan van No. 320 Squadron, waarin marine- en legerluchtmachtperso- neel gezamenlijk hun strijd voor de bevrij ding van West-Europa en Nederland hadden gevoerd. TIJDENS DE TRAINING GEBRUIKTE MOSQUITO'S Omtrent de Mosquito's, die No. 13 O.T.U. ten behoeve van de omscholing van de 320- bemanningen ter beschikking heeft gesteld, zijn vrijwel geen bijzonderheden bekend. De meeste geraadpleegde vliegboeken maken melding van de T.Mk.lll en de F.B.Mk.VI- versies, zonder evenwel de volledige R.A.F.- serials aan te duiden. Slechts één van de geraadpleegde vliegboeken geeft navolgen de registraties: (zie boven). Tijdens de gehele omscholingsperiode von den twee ernstige vliegongevallen plaats. Op 27 november 1945 schoot reserve-sergeant vlieger W.G. Koster tijdens de start met zijn Mosquito van de baan en botste tegen een geparkeerde Mosquito. Hierbij werden de vleugelbrandstoftanks van laatst genoemd vliegtuig door de draaiende linkerschroef van Koster's toestel finaal opengereten. Dooi de rondspuitende benzine vatten beide Mos quito's al snel vlam. Vlak voor de toestellen explodeerden wisten vier toegesnelde R.A.F.- mecano's met gevaar voor eigen leven de ser geant uit zijn benarde positie te bevrijden. Met brandwonden en lichamelijke kwet suren werd Koster overgebracht naar het R.A.F.-hospitaal Northallerton. Pas op 13 maart 1946 werd hij genezen verklaard. Cor poral-fitter KJ. Harvey, die als eerste het ini tiatief tot Koster's redding nam, werd nader hand om zijn kordate optreden door de AOCinC van Fighter Command persoonlijk in een Command Routine Order geprezen (21). Een ernstiger ongeval vond op 14 februari 1946 plaats, toen militie-sergeant-vlieger G. la Hei (90692Z) 's morgens om 08.05 hr. opsteeg vooreen oefenvlucht, waarbij hij per radio gedirigeerd werd. Nog geen uur latei- vloog hij met zijn Mosquito tegen een 1700 ft hoge top van het Penninisch gebergte. Had hij 3Vi m hoger gevlogen, dan had hij deze vlucht overleefd! Vier dagen later werd het stoffelijk overschot van la Hei met militaire eer op de begraafplaats van Croft-Spa ter aar de besteld (22). Volgens berichten heeft ook de 2e luitenant- 11

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1995 | | pagina 11