Nogmaals drijver vliegtuigen Een vliegtuig op bootjes Na binnengekomen commentaar op mijn artikel "DRIJVERVLIEGTUIGEN" in Nieuwsbrief no. 54 van juli j.l., stel ik voor, om de geschiedenis geen geweld aan te doen, het onderstaande aan mijn artikel toe te voegen: Op bladzijde 14 van de Nieuwsbrief no. 54 van juli 1995 ware in het artikel in plaats van de 7e regel van boven te lezen: 1Reeds of) 8 juli 1905 werd een Voisin zweefvliegtuig met centrale drijver, bestuurd door de luchtvaart fanaat Archdeacon, in de Seine getrokken door een snelle motorboot, voorliet eerst "airboniEen mijl paal werd de eerste vlucht ter wereld van de Fransman Fabre op 28 maart 1910 met zijn drijvervlieg tuig Canard (50 pk) nabij Marseille. 26 januari 1911 landde Curtiss als eerste Amerikaan met zijn A-l (75 pk) met centrale drijver in San Diego Baai en startte daar weer van na aan boord van LJSS Pensylvania te zijn geweest voor hijsproeven. Dit leidde ertoe, dat de USNavy in juli 1911 met haar eerste eigen drijvervliegtuigen begon te opereren, waar onder ook één met een wielonderstel, de eerst amfibie ter wereld. Volgt De proeven in Amerika werden enz. enz. H.J.F. van der Kop In het artikel van Commandeur-Vlieger b.d. H.J.E van der Kop (altijd goed voor buitengewoon lezenswaardige en interessante historische artikelen) over "Drijvervliegtuigen" in Nieuwsbrief nr. 54, mis ik de activiteiten van onze Bel gische zuiderburen. Niet dat die zo betekenisvol zijn geweest voor de ontwik keling van het "watervliegtuig" als zodanig, maar historisch wel interessant, omdat tijdens de proefnemingen met zulk een Belgisch vliegtuig voor het allereerst met een watervliegtuig in Nederland werd gevlogen. Lang voordat Frits Diepen, sergeant-vlieger waarnemer Jacques Jansen, Jan Bovée en Olympisch kampioen wielrennen op de weg Toine Mazairac in Bergen op Zoom de basis legden voor de luchtvaart in West-Brabant, werd al gevlogen in de zuidwesthoek van ons land. Op de Groote Meer in Ossendrecht, het landgoed van Aimée Adolphe Manceau, een scheepsmakelaar uit Antwerpen, landt in 1912 voor het eerst in deze regio een vlieg tuig. En nog wel een watervliegtuig van het Belgisch Militaire Vliegwezen. Volgens de vroegere boswachter Alphons de Dooij, die de eerste landing heeft gezien, was de vlieger "ene meneer Verschaven die zijn watervlieg tuigje wilde beproeven op de Groote Meer. Bij de landing verliest hij jammergenoeg één van de bootjes". "Verschaven" is in werkelijkheid Chef-Vlie ger Fernand Verschaeve van het Belgisch Militaire Vliegwezen. Hij landt een paar keer met de Jero-Farman F-20 op de Groote Meer en brengt dan voor Manceau de krant en 14

Nieuwsbrief Militaire Luchtvaart Museum | 1995 | | pagina 14